Előszó
A Balatonról már olyan sokan és olyan szépen írtak költők, írók, tudósok, hogy nincs könnyű dolga annak, aki tollat merészel ragadni, hogy megörökítse a varázslatos tájról szerzett élményeit, továbbadja másoknak a tó környékén nyert ismereteit.
Az útikönyv műfaja nyújtotta terjedelmi korlátok között igen szűkösek a lehetőségek, de nem lehet figyelmen kívül hagyni a sokirányú érdeklődéssel megáldott kíváncsi olvasók igényeit. A tárgyilagosság megkérdőjelezhetetlen alapkövetelmény, de azért az olvasó ne nehezteljen a szerzőre, amiért az nemcsak tapasztalatait, a közhasznú ismereteket, hanem olykor véleményemét, élményeit, érzelmeit is megfogalmazza. E csodálatos vidék szépségeit megismerve szinte lehetetlen elfogulatlanul, személytelen hangon írni. Aki néhány napot eltölt a Balatonon, az örök életre szóló élményeket szerezhet. A Balaton a Kárpát-medence és egyben Közép-Európa legnagyobb vízfelszínű tava. A festői táj lenyűgöző természeti szépségekben bővelkedő környékével együtt - Magyarország egyik legvonzóbb, idegenforgalmilag leglátogatottabb területe. E páratlan természeti kincs megóvása olyan kötelesség, melyet nem lehet figyelemen kívül hagyni annak érdekében, hogy a jövő generációk számára is színvonalas üdülési, emlékezetes kirándulási lehetőségeket nyújthasson ez az elragadó vidék. A tavat már nemcsak hazánkfiai érzik magukénak. Egyre több külföldi, német, osztrák, holland, sőt tengerentúli állampolgár is szert tett ingatlantulajdonra a Balaton környékén, s az év egy részét a tó partján tölti. A megnövekedett érdeklődés hozzájárult a Balaton környékének rohamos léptékű fejlesztéséhez, mely az infrastrukturális beruházások, a közműellátogatottság terén példaértékű Magyarországon.
A korábban természetvédelem alá helyezett területekből a közelmúltban létrejött Balaton-felvidéki Nemzeti Park hazánk talán legérdekesebb, a legtöbb turista által felkeresett természeti csodáit mutatja be. A páratlan földtani képződmények, geológiai bemutatóhelyek, egyedülálló sziklaformák a kirándulók édenkerti szépségű paradicsomaként vonzzák a látogatókat a Káli-medence kőtengereihez, a Tihanyi-félsziget gejzírkúpjaihoz vagy a Tapolcai-medence festői szépségű bazaltvulkánjaihoz.
A legtöbben nyáron keresik fel a Balatont. A fő üdülési szezonban a fürdés és a vízi sportok mellett látványos események, zenei napok, fesztiválok, kulturális és sportprogramok nyújtanak színpompás látványt. A látogatók 80-90%-a a júniustól augusztusig terjedő három hónapban érkezik ide, pedig a többi évszakban is érdemes eljönni erre a vidékre. Ősszel a balatoni borvidékek évszázados hagyományokra visszatekintő szüreti mulatságai keltik fel az érdeklődést. A természet is igen színpompás ilyenkor. Az erdők rozsdabarna, vörös, sárga színekben izzó lombköntösbe öltöznek, a tó fölött már gyakran kísérteties ködfoltok lebegnek, s a nap tompa, halvány izzással töri át a szürkéskék fátyolfellegeket. Ilyenkor minden olyan valószínűtlennek és megfoghatatlannak tűnik, mint a skót balladákban. Gyalogtúrákra, kirándulásokra ez az évszak a legalkalmasabb.
A legridegebb évszak, a tél is számos különlegességet nyújt. A befagyott Balaton, az ember nagyságú hasábokban, asztalnyi méretben feltorlódó jégtáblák látványa hátborzongató szépségével a távoli sarkvidéki tájak zord romantikáját idézi. Télen halottnak, élettelennek tűnik a táj, vad szélrohamok nyargalnak a Balaton partján és a tó körüli, hegyek ölelte medencékben. Hóátfúvásosak az utak, s gyakran napokra akadályozzák a közlekedést. A kihalt vidék ilyenkor a legnyugalmasabb, a legbékésebb, ilyenkor lehet zavartalanul elmélkedni, csodálni a Balaton-vidék háborítatlanságát. A tavasz megújulást sugalló ébredése ugyancsak emlékezetes élmény a Balatonon, amikor virágba borulnak a fák, kizöldülnek a frissen sarjadó nádasok, s a tó új életre kel. Észak-Afrikából, Itáliából visszatérnek a melegebb éghajlaton áttelelt madárcsapatok. A felhők közül a nap eleven tűzgolyóként bukkan elő, s melegítő sugarai már a közelgő nyár ígéretével biztatják a helybélieket. Megindul a hajóforgalom, s megjelennek a horgászok. A tavasz is kiválóan alkalmas kirándulásra, műemlékek, múzeumok felkeresésére.
A Balaton rendkívüli értékével ma már a társadalom minden rétege tisztában van. A Balaton megóvása megkérdőjelezhetetlen nemzeti érdek!
Vissza