Előszó
Arra a kérdésre a válasz, hogy mit tanítsunk kezdőknek számítástechnikából nemcsak az egyes emberek felfogásától függ, hanem természetesen a számítástechnika fejlődésével is változik. Jegyzetünket a „A számítástechnika alapjai" című jegyzet megújításának szántuk, részben megváltoztatva a felépítését is. Ezt a jegyzetet sikeresen használtuk a Széchenyi István Főiskolán a nem informatika szakosok képzésében, és gyakorlatilag a számítástechnika első féléves anyagát tartalmazta.
A váltást az indokolja, hogy Windows 95 operációs rendszer vagy újabb verziói ma már nem kerülhetők ki és sorra jelennek meg azok a szoftverek, amelyek csak ezek kel az operációs rendszerekkel futtathatók. Szerencsére egyre több oktatási intézményben van lehetőség modern hardver eszközök vásárlására, és válik lehetővé Windows 95, a Windows 98 vagy a Windows NT operációs rendszerek használata.
A jegyzet két részre tagolódik:
• Egy általános számítástechnikai ismereteket tartalmazó részre (1-5. fejezet).
• A személyi számítógépek kezelését a Windows NT Workstation 4.0 (Windows 95, Windows 98) operációs rendszeren keresztül bemutató részre (6-8. fejezet).
A jegyzetben a Windows NT Workstation 4.0 operációs rendszert tekintjük alapnak, és az eltéréseket a Windows 95 és 98 esetében külön ismertetjük. Ennek indokát röviden abban tudnám összefoglalni, hogy főbb funkcióiban azonos (vagy hasonló) a Windows 95 operációs rendszerrel, ugyanakkor rendelkezik azokkal a funkciókkal, amelyekkel a hálózati operációs rendszerek rendelkeznek.
Ez a jegyzet része egy komplett multimédiás rendszernek, amely három tagból áll:
1. Tankönyv
2. Önálló tanulásra alkalmas oktató anyag, 1 db CD-n, amely a könyvhöz képest jelentős bővítéseket tartalmaz (képanyagok, Internet kapcsolódási lehetőségek, önellenőrző vizsgakérdések stb.).
3. A tanár munkáját segítő előadói CD.
(A könyvhöz kapcsolódó CD mellékletek a kiadótól külön is megrendelhetők.)
Szeretnék köszönetet mondani a SZIF Számítástechnikai Tanszék dolgozóinak, akik sokéves oktatási tapasztalataikkal segítették a jegyzet megírását. A fejezetek kidolgozóinak dr. Kiss Jenőnek, dr. Raffai Máriának és dr. Szörényi Miklósnak, valamint azoknak a fiatal mérnökkollégáknak, akik anyagok gyűjtésével, kisebb részek megírásával hozzájárultak a jegyzet elkészültéhez.
Külön köszönet illeti Takács Bélát az alapos lektori munkáért és dr. Marton Lászlót, aki a lektori munkán túlmenően nagyon sok tanáccsal segítette a jegyzet elkészültét.
Győr, 2000. szeptember 1. Szerkesztő
Vissza