Előszó
A szocialista egészségügy alapelveiből következik annak egyik legfontosabb célja is: az, hogy a lakosság egészségi állapotának állandó, következetes javításában - a korszerű orvostudomány...
Tovább
Előszó
A szocialista egészségügy alapelveiből következik annak egyik legfontosabb célja is: az, hogy a lakosság egészségi állapotának állandó, következetes javításában - a korszerű orvostudomány eredményeinek hatékonyabb alkalmazása, hasznosítása mellett - minél nagyobb szerepet nyeljen a betegségek helyes szokásokon alapuló, illetve tudatos megelőzése. Más szavakkal kifejezve az, hogy az egészséges életmód a társadalom minél nagyobb tömegei körében, mielőbb természetes igénnyé, életük szerves részévé váljon. Mindenkit, a felnövekvő új nemzedékek minden egyes tagját lehetőleg már gyermekkorában hozzá kell szoktatni, hogy egészségesebben éljen, s egyebek között elsajátítsa az alapvető higiéniai szokásokat, ismereteket, megszokja a korszerű, egészséges táplálkozást és a rendszeres testmozgást is. Az egészség, mint érték, elsősorban ezeken a szokásokon, ismereteken keresztül válhat az emberi élet mindennapjainak szerves tartozékává. Olyan cél ez, melynek elérésében jelentős, egyre fontosabb, szinte nélkülözhetetlen szerepük van az óvónőknek.
Ez a tankönyv számos fontos, a korszerű, egészséges életmód és ezzel kapcsolatos szemlélet tudatos kialakításához szükséges ismereteket tartalmaz. Az egyes fejezetek azon szempontok alapján készültek, amelyek mindenekelőtt az óvodás korban előforduló különböző betegségek megelőzésének jelentőségét hangsúlyozzák. A könyvben található ábrák, grafikonok, illusztrációk és kiegészítő olvasmányok egyrészt az elméleti anyag könnyebb megértését, másrészt ezeknek az ismereteknek eredményesebb gyakorlati, óvodai alkalmazását segítik elő.
Az első osztályos tankönyvben foglalt és az itt található tananyag kölcsönösen kiegészíti egymást. így összefüggő egységben sajátíthatók el azok a legfontosabb egészségügyi ismeretek, amelyek elengedhetetlenül szükségesek az óvónők napi munkájához: a különböző betegségek megelőzéséhez, idejében történő felismerésükhöz, a gyermek egészségének avatott, szakszerű megóvásához, és az ezzel kapcsolatos helyes neveléséhez.
Vissza