Előszó
Környezetünk toxikus nehézfém-terhelése, az ipari korszakot megelőző időkhöz képest, többszörösére nőtt, A kémiai környezetszennyezés alapvető egészségügyi és ökológiai jelentőséggel bír A jelenkori problémák sürgős beavatkozást igényelnék. Bizonyos nehézfémek a városi porban koncentrálódnak, szennyezve a nagyvárosok levegőjét, növényzetét és talaját. A közlekedés és az ipari tevékenységen túlmenően a nehézfém-szennyeződésnek mezőgazdasági forrásai is lehetnek. Ilyenek elsősorban a műtrágyák, szerves trágyák, szennyvizek, szennyvíziszapok és a peszticidek.
Végső soron a talaj-növény-állat táplálékláncon keresztül a toxikus nehézfémek közvetlenül veszélyeztetik egészségünket. A nemzetközi irodalomban közölt adatok tág határok között mozognak, tehát csak iránymutatóul szolgálhatnak. Nem helyettesíthetik a hazai kutatásokat. Csak részletes és alapos hazai vizsgálatok segítségével alkothatunk képet környezetünk (talajok, növények, szennyezőforrások sth) állapotáról és tervezhetjük meg a szükséges beavatkozásokat.
E kutatásoknak egyértelmű választ kell adniuk a nehézfémek forrásairól, azok nagyságrendjéről és a kibocsátás időbeli alakulásáról. Meg kell állapítani, hol megy végbe veszélyes mértékű akkumuláció. Fel kell állítani ezen elemek mérlegét országos, esetleg regionális szinten. Az eredményeket szintetizálni kell, levonva a főbb tanulságokat és javaslatokat kidolgozni a szükséges beavatkozásokra.
A fenti elveket figyelembe véve készült el a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium megbízásából "A talajok és növények nehézfém-tartalmának vizsgálata" című K+F munka. A jelentés az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutató Intézete által e témában elért kutatási eredményeit adja közre. Ezek a kutatások egy folyamatban levő munka közbülső termékei. Úgy véljük azonban, hogy az MTA TAXI eddigi, nem lezárt kutatásai is felkelthetik mindazok érdeklődését, akik az élet minőségének megőrzése és a soron következő generációk egészségének védelme érdekében tájékozódni és tenni akarnak.
Az Intézet több mint négy évtizedes kísérleti tevékenysége, agrokémiai kutatási tapasztalata, szellemi potenciálja, valamint infrastruktúrája (laboratóriumok, műszerezettség, képzett technikai személyzet, szabadföldi és tenyészedény kísérleti bázisok stb.) garanciát nyújthat arra, hogy a közeli jövőben megbízhatóbb ismereteket, határértékeket, országos áttekintést nyerjünk a nehézfémekről. Jelen kiadványunk az 1988-1990. közötti időszak eredményeit öleli fel értékelő szöveges és részletes konkrét táblázatos megjelenítéssel. Ajánljuk az e témában dolgozó irányító, szaktanácsadó szervezetek szakembereinek, a mezőgazdasági oktatás és kutatásban, valamint tágabban a környezetvédelemben érdekelteknek.
Budapest, 1991. április
A Kiadók
Vissza