Előszó
„Teszik, de nem tudják"
Ez a híres idézet nem csak az 'Esztétikum sajátossága' mottójaként állja meg a helyét, hanem igaz a kommunikációra is. Tesszük, akkor is, ha nem tudunk róla, történik akkor is, ha esetleg nem is akaijuk. Nem lehet nem tenni, "nem lehet nem kommunikálni" fogalmazták meg a kommunikáció kutatás klasszikusai, mint pl. Bateson, Watzlawick, de idézte ezt az alaptételt Lee Iaccoca is. Akár akaijuk, akár nem, hatásával, következményeivel mindenképpen számolni kell. Akinek jók a kommunikációs készségei, előnyben van embertársaival szemben, de hátrányba is kerülhet az, akinek képességei e téren szerényebbek. A kommunikáció az emberi kapcsolatok minden szférájában jelen van és jelentős mértékben befolyásolja azt. Ezért kell foglalkozni vele, tudatosítani. A mottóval szólva, hogy tudjuk is, ne csak tegyük.
Az ember társas lény, életét kis és nagy, formális és informális közösségek hálójában éli, azokban alakulnak ki kapcsolatai embertársaival és jön létre a kommunikációs folyamat. Vágyak, célok, ambíciók beteljesülése, siker és eredmény függhet attól, hogy a partnert sikerül-e megnyerni magunknak, az ügyünknek, vagy kudarcot vallunk. Érdemes tehát a kommunikációnak figyelmet szentelni, tágabb összefüggésben vizsgálni azt. A jegyzet segít megismerni a-kommunikációs folyamat részeit, kódjait, kódrendszereit valamint az emberi "működés" sémáinak egy részét. A választott szövegek példái pedig az elmélet és gyakorlat összekapcsolásában nyújtanak segítséget.
A kommunikáció latin eredetű szó, a communis = közös, communicatio = közzététel alakokból került be a magyar nyelvbe. Közölni valamit másokkal, közzétenni, mások által is ismertté tenni valamit a jelentése.
Mind a latin, mind a magyar megfelelőjének jelentése implicite két nagyon fontos dolgot tartalmaz: az egyik, az információ, a közlés (amit közölnek), a másik pedig legalább két személy jelenléte (a közlést kibocsátóé és a közlés címzettjéé. A jegyzet a tömegkommunikációval nem foglalkozik).
Már önmagában a szavak jelentése is közelebb visz a fogalmi meghatározáshoz, még akkor is, ha több tudomány is használja ezt a fogalmat.
A kommunikáció legalapvetőbb meghatározása, információ átadás mindenféle rendszerben.
Ezek a rendszerek éppúgy lehetnek gépi rendszerek, mint biológiaiak. Az állatvilág is kommunikál, azaz információcsere van a fajtatársak között. Ezek az információkat hordozó jelek a legegyszerűbbektől a nagyon bonyolultakig terjednek. Gondoljunk csak a delfinek "nyelvére".
A társadalmi kommunikáció szintén információközlés, de a társadalmi közegek rendszereiben. Ez a szociálpszichológiai felfogás a kommunikáció személyközi viszonyait és meghatározottságát helyezi a vizsgálódás középpontjába.
Vissza