Előszó
A tudományegyetemeken és a tanárképző főiskolákon a növényrendszertan 2 féléves tantárgy. Ez a gyakorlati munkafüzet a hazánkban hivatalosan elfogadott Soó Rezső-féle növényrendszer első 15 törzsének legismertebb taxonjait tárgyalja, amelyek oktatása általában az első félév anyagát képezi, míg a 16. törzs, a zárvatermők megismerése a második félév anyaga.
A nagy ismeretanyag elsajátítására kevés gyakorlati óra áll rendelkezésre. Az egyes növényi objektumok felismerése a fénymikroszkóp, vagy a sztereobinokuláris mikroszkóp alatt, azok meghatározása, vázlatos rajzuk elkészítése ezen rövid idő alatt nem könnyű feladat. E munkafüzet a leggyakoribb hazai fajok kész rajzaival nyújt segítséget az egyes gyakorlatok sikeres elvégzéséhez. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy egy biológusnak szüksége van bizonyos rajzkészség elsajátítására, hogy 1-1 megfigyelését szakmailag hű rajzban is képes legyen rögzíteni és mint tanár, egy jól elkészített, világos táblarajzzal meg tudja értetni a tanulókkal az adott tananyagot! Ezért azt javasoljuk, hogy az évközi számonkérésekre, vizsgára történő felkészülés során gyakorolják a munkafüzetben is megtalálható taxonok lerajzolását!
Előfordul, hogy a vizsgált vízmintában, a gyakorlatra begyűjtött anyagban más moszatok, gombák, zuzmók, mohák stb. vannak, mint az itt rögzítettek. Ezek lerajzolására munkafüzetben, „Jegyzet" címszóval üres lapokat biztosítunk.
Az ősnövénytan, a molekuláris biológia és az elektronmikroszkópos technika óriási fejlődése, legújabb kutatási.eredményei a rendszertanban is nagy változásokat hoztak. Számos taxon új ismertetőjegyekkel „gazdagodott", mások rendszertani helye változott meg.
Számolva egy újonnan kiadandó egyetemi-főiskolai növényrendszertani tankönyv hosszú nyomdai átfutási idejével, kötelességünknek éreztük, hogy az új eredményeket e jegyzet keretei közé is beépítsük. így a gyakorlati anyagot megelőzi egy hosszabb elméleti anyagrész, amely egy új rendszer felállítását megalapozó taxonómiai bélyegeket mutat be.
A köztudatban és a hivatalos tankönyvekben az a Linné óta meghonosodott nézet uralkodik, amely szerint az élővilág két részre osztható: a növények (Regnum Vegetabile) és az állatok (Regnum Animale) országára. Ebből a felosztásból növényrendszertan „húzta a rövidebbet", hiszen idesorolták a legtöbb kétes rendszertani helyű csoportot (vírusokat, baktériumokat, gombákat, zuzmókat).
Vissza