Előszó
VISSZATEKINTŐ
Visszatekintő
.1. Őskori szobrocska. Milyen életmódra utal az ábrázolt férfi kezében tartott sarló?
6.2. Az élelemtermelés növekedésében fontos szerepe volt az öntözés elterjedésének. E fotó ugyan a 20. század elején készült, a módszer azonban még ókori
¦ Mesélj el egy, az ötödik osztályban tanult mítoszt!
¦ Idézd fel az elmúlt évben megismert történelmi hősök közül azt, akinek élete a legérdekesebb volt számodra!
MIRŐL TANULTUNK AZ ELMÚLT ÉVBEN?
Először végigkövettük az emberré válás hosszú folyamatát. Az őskor után az ókor történetével foglalkoztunk. Ez a korszak kb. Kr. e. 3000-től Kr. u. 476-ig tartott. Sok népről tanultunk, de részletesen a görög és a római történelemmel ismerkedtünk meg. Az ókort követően a középkor életébe pillantottunk bele. Áttekintettük a magyar nép történetét is a vándorlástól az utolsó Árpád-házi uralkodó haláláig.
HOGYAN VÁLTOZOTT AZ EMBER TEVÉKENYSÉGE?
Az őskor emberének az élelem megszerzése jelentette a legnagyobb feladatot. Szinte minden cselekedete ezt a célt szolgálta. Kezdetben csak gyűjtötte, amit a természetben talált: magvakat, gyümölcsöket, elhullott állatokat. Később már vadászott is: mocsárba vagy kiásott verembe kergette az állatokat, majd már dárdával és nyíllal távolabbról is képes volt elejteni őket.
Hatalmas változást hozott, amikor az őskori ember karámba fogta az állatokat, elvetette a magot, vagyis áttért az élelemtermelésre. Ezáltal ugyanis egyre kevésbé függött a természet szeszélyeitől.
Az ókorban az öntözéses földművelés kialakulásával és új eszközök (például az eke) alkalmazásával növelni tudták a megtermelt élelem mennyiségét. A kereskedelem révén pedig hozzájutottak a távoli vidékek termékeihez is.
Az őskor évezredei során az ember lakóhelye is változott. Az ágakból, bőrökből összeállított kunyhót a fából, tapasztott agyagból készített ház váltotta fel.
Az ókor már a nagy építkezések ideje is. Az ókori Keleten vályogtéglából lakóházakat, sőt palotákat, templomokat emeltek. A görögök díszes oszlopfőket faragtak ki a kövekből. A rómaiak már ismerték a padlófűtést és az ablaküveget. Útjaik, vízvezetékeik egy része még ma is használható állapotban van.
Alapvetően megváltoztatta a társadalom életét az írás kialakulása.
A föníciaiak megalkották a betűírást. Ezt továbbfejlesztették a görögök. Ebből alakult ki a rómaiak latin betűs írása, mely az általunk ma használt írás alapja.
HOGYAN VÁLTOZTAK MEG AZ EMBEREK KÖZÖTTI KAPCSOLATOK?
Az ember az őskorban képtelen lett volna egyedül életben maradni. A védelmet, a biztos élelemellátást a horda jelentette számára. A gyöngébbek, ügyetlenebbek ugyanúgy részesültek a zsákmányból, mint az erősek.
Vissza