Előszó
Az elektrotechnika rejtelmeibe bevezető olvasmányt tart kezében a kedves olvasó. Bevezetőnek szántuk, ami azt jelenti, hogy sok helyen csak a továbblépés lehetőségét villantjuk fel, esetleg továbbgondolás mikéntjét mutatjuk meg, a részletes kifejtés nélkül. Az első rész az Elektrotechnika tantárgy legegyszerűbb, hálózatszámítási részének egyszerűbb első felével, az egyenáramú hálózatokkal foglalkozik. Célunk az alapvető összefüggések megismertetése és egy olyan szemlélet nyújtása, melyre majd a változó és váltakozóáramú hálózatok tárgyalása épülhet. Ebben a részben gyakorlati vonatkozást viszonylag keveset talál a kedves olvasó. Fontosnak tartottuk, hogy az önellenőrzést és a szemlélet elmélyítését számpéldák bemutatásával és önállóan megoldandó feladatok megadásával segítsük.
A hálózatszámítás második része, mely az időben változó feszültségek és áramok eseteire tárgyalja a villamos hálózatok működését. Célunk az egyenáramú hálózatok vizsgálata során megismert összefüggések továbbgondolása, általánosítása, újraértelmezése. Módszerünk először az időfüggvények közötti matematikai összefüggések feltárása, majd szinuszos változások esetére a komplex számok alkalmazása. Most fokozottan szükség lesz matematikai ismeretekre, ezért ajánlott a következő fejezetek felfrissítése:
folytonos, egyértékű függvények,
a differenciálás elve és alapszabályai,
az integrálás elve és alapszabályai,
számtani és mértani középérték,
hatványozás és gyökvonás azonosságai,
komplex számok,
a négy alapművelet tulajdonságai a valós és a komplex számok körében,
trigonometrikus függvények,
műveletek síkbeli vektorokkal.
A jegyzet további részeiben a műszaki életben leggyakrabban előforduló villamos gépek megismertetése a célunk. A teljesség igénye nélkül mutatjuk be a leggyakrabban alkalmazott energia-átalakítókat, felvillantva működtetésük és alkalmazásuk legfontosabb jellemzőit. Nem célunk a minden részletre kiterjedő ismertetés, ugyanis bevezetőnek szántuk ezt a részt is.
Az utolsó fejezetben, az áramirányítók közül kiragadva néhányat, mutatjuk be a leggyakrabban használt alapkapcsolásokat és azok néhány jellemzőjét.
Ajánljuk mindezt azoknak a távoktatásban résztvevő hallgatóknak, akik ismereteiket az elektrotechnika területén a középiskola elvégzése után a felsőoktatásban, a most átalakuló főiskolai szintű képzés keretein belül, nem szakirányban kívánják elmélyíteni.
A jegyzetben szereplő „Hálózatok analízise" című fejezet egy korábban megjelent oktatási segédlet átdolgozásából született, amelyet Torda Béla kollégám készített, akinek ezúton mondok köszönetet értékes munkájáért és a kiadáshoz való hozzájárulásért.
Vissza