Előszó
Részlet a könyvből:
"A papír tulajdonságainak időben bekövetkező romlását az irodalom öregedésnek nevezi. A jelenség nagy gazdasági károkat okoz, de ezen túl hátrányos a kultúra és a civilizáció szempontjából is, mivel írásbeliségünk nélkülözhetetlen tartozéka a papír.
Az öregedés törvényeinek feltárására, a jelenséggel kapcsolatos feladatok megoldására irányuló kutatások fő célkitűzései; a papírok tárolása közben várható romlása okainak megismerése, a konzerválás lehetséges módjainak kidolgozása, valamint időálló papírfajták előállítása. A kutatások egy része kriminalisztikai indítékú és a dokumentumok azonosságának, eredetének megállapítását lehetővé tevő módszerek kialakítására irányul.
Intézetünkben is széles körű kutatóprogram tárgya a természetes és mesterséges polimerek, valamint az ebből készült ipari termékek öregedésének vizsgálata. E témakör részeként a papíröregedés folyamatának tanulmányozását kaptam feladatul.
Célkitűzésem volt az öregedés alapfolyamatainak és vizsgálhatóságának megismerésével lehetőséget biztosítani olyan műveleti sor kialakítására, amely a szakértői feladatoknak megfelelően alkalmas papírok korának becslésére.
Az öregedés tanulmányozásának igen kiterjedt szakirodalma van. A jelenség összetettsége és a befolyásoló tényezők sokasága miatt a kutatók a folyamat egységes leírására kísérletet sem tesznek. Egyre több a részjelenségek tanulmányozásával foglalkozó, empirikus összefüggésekhez vezető kutatás. Gyakoriak az egymásnak ellentmondani látszó eredmények, amelyek a minták, a környezeti tényezők és a választott módszerek közötti lényeges, de az esetek többségében figyelmen kívül hagyott különbözőségekkel magyarázhatók.
Munkahipotézisem kialakításakor abból indultam ki, hogy az öregedés során a papírban összetett molekuláris változások jönnek létre, amelyeket makroszkópikus tulajdonságváltozások követnek. Így követésükre célszerű sokrétű, egymást erősítő és kiegészítő módszereket alkalmazni. Ezért választottam az eddig csak szórványosan felhasznált termoanalitikai módszerek - a számomra alapvető vizsgálati eljárások mellett -, mint összehasonlító módszereket az IR spektroszkópiát és az öregedés jellemzésére általánosan használt mechanikai papírvizsgálati módszereket.
Jelen cikkemben a komplex kutatási eredmények egy részének a termoanalitikai módszerekkel - az ammónia szorpciós vizsgálatokkal, a Fejlődő Gázanalízissel (EGA) és a Dinamikus Termomechanikai Analízissel (DMA) - nyert mérési adatainak bemutatására, az öregedés folyamatát érintő következtetéseim ismertetésére szorítkozom."
Vissza