Előszó
Az általam tartott előadások azt a meggyőződést erősítették bennem, hogy szükség van egy - a Szegedi Tudományegyetem Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszéke keretein belül oktatott családi joghoz, mint önálló tantárgyhoz kapcsolódva, - a tanszék családi jogi koncepcióját tükröző jegyzetre.
Korábban történtek erre kísérletek, sőt egy ideiglenes tananyag napvilágot is látott (Gaál Sándor - Tóthné Fábián Eszter: Családi jog I., JATE Kiadó Szeged, 1989.), azonban az, a családi jog tananyagának csupán egy szeletét, a házasság megszűnésére, a házassági vagyonjogra, és a rokonok eltartására vonatkozó fejezeteit dolgozta fel.
Ilyen előzmények után került sor 2002-ben jelen jegyzet 1., majd a jelentősebb jogszabály-változásokat és a kodifikációs folyamatban kikristályosodni látszó elképzeléseket is feldolgozó, további módosított és átdolgozott kiadások megjelentetésére. A jegyzet eredeti változata, dr. Tóthné Prof. Dr. Fábián Eszter által tartott előadások alapulvételével készült.
A jegyzet megkísérli összefoglalni a családi jogi oktatás teljes anyagát, nem csupán „A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény" rendelkezéseit szem előtt tartva, hanem a kapcsolódó joganyag legfontosabb rendelkezéseit is, figyelemmel ugyanakkor a Ptk. kodifikációs folyamatára, azon belül különösen a Családjog Könyv normaszöveg tervezetének legújabb változataira.
A Polgári Törvénykönyv újrakodifikálásának időszakát éljük. Elkészült az új Ptk. Koncepciója, amelynek szövegét a Kormány az 1003/2003. (1.25) sz. határozatával fogadott el. A Koncepció már határozottan állást foglal a családi jog Ptk-ba történő integrálása mellett, mégpedig oly módon, hogy az új Ptk-t alkotó Könyvekből a 3. (sőt, a legújabb elképzelések szerint akár eltérő számozású) Könyv a Családjog címet viselné. Azt mindenképpen szükséges azonban hangsúlyozni, hogy nem a joganyag „beolvasztásáról", hanem csupán egy jól elkülönített, a joganyag fontosságát és sajátosságait hangsúlyozó integrálásról van szó. A fenti elképzelés ma már konkrétan is megfogalmazódik, az azóta elkészült Családjog Könyv többször átdolgozott normaszöveg tervezetében.
A normaszöveg tervezetek legutóbbi változatai alapján az országgyűlés elfogadta a 2009. évi CXX. törvénnyel az új Ptk-t, melyről azonban a 2010. évi CLXXIII. törvény kimondta, hogy nem fog hatályba lépni. A kodifikáció ezzel tehát még korántsem ért véget, hiszen napjainkban is tart az új Ptk. „újragondolásának" folyamata a Vékás Lajos akadémikus vezette munkabizottság által, amelynek munkája kapcsán véglegesnek mondható tervezet 2011. nyarára várható, ami a jelenlegi elképzelések szerint 2013. január 1-jén lépne hatályba).
Vissza