Előszó
A földmérőmérnöki oktatásban a hallgatók a geodézia különböző fejezeteit különböző elnevezésű tantárgyakban tanulják. A nagyméretarányú felmérése c. tantárgy célja az, hogy ezeket a fejezeteket nagy terület (egy egész ország) egységes felmérése szempontjából rendszerbe foglalja: megismertesse összefüggően és egymásra építve azokat a műszaki munkálatokat, amelyek a nagyméretarányú felmérésnek feladatkörébe tartoznak, természetesen elsősorban a Magyarországon használatos módszerek figyelembevételével.
A tantárgy oktatásának jelentőséget ad az, hogy a népgazdaság számos ága számára nélkülözhetetlenek a földmérése térképek - beleértve az ezek alapján készített különböző tematikus térképeket is -, és a földmérése számszerű adatai.
A tantárgy tartalmánál fogva szerves összefüggésbe hozza a geodézia különböző ágazatait, az elméleti tanulmányokat olyan gyakorlati ismeretekkel egészíti ki és teszi használhatóvá, amelyeket a hallgatók a megelőző tantárgyakban még nem tanultak, részben azért, mert a gyakorlati végrehajtást ezek a tantárgyak ide utalták, részben pedig azért, mert alkalmazásukhoz a teljes összefüggések ismerete szükséges.
Az elmondottaknak megfelelően a nagyméretarányú felmérések c. tantárgy igen közel jut több más tantárgy anyagához; felépítésekor azonban törekedtünk arra, hogy az átfedéseket lehetőleg kiküszöböljük, illetve a feltétlenül szükségesre korlátozzuk. A tantárgy közvetlen folytatása a geodéziai alaphálózatok c. tantárgynak, ezenkívül még a matematika, a geodéziai alapismeretek, a kiegyenlítő számítások, a vetülettan és a fotogrammetria c. tantárgyakra épül, és megköveteli a geodéziai számításokban való megfelelő jártasságot.
A tantárgy részletesen ismerteti a nagyméretarányú felmérések földi és fotogrammetriai eljárásait. Az I. rész a földi eljárásokkal, továbbá mindazokkal az alapokkal és műveletekkel foglalkozik, amelyek közösek a földi és a fotogrammetriai felmérésben, továbbá azokkal a feladatokkal, amelyeket a részletes felmérést követve kell elvégezni, mint pl. az egységes ingatlannyilvántartás, a változások műszaki nyilvántartása, a kisajátítás stb. A II. rész a nagyméretarányú felmérések fotogrammetriai módszereit tárgyalja. A két rész szorosan kapcsolódik egymáshoz, és természetesen ki is egészíti egymást.
Budapest, 1978.
A Szerző
Vissza