Előszó
1.1. Ez a tananyag alapvetően a főiskolai szintű gazdasági képzés részére készült. Ezért hangsúlyozni kell, hogy éppen emiatt nem a hivatásszerűen jogi foglalkozásúak, jogászok gazdasági élettel kapcsolatos komplex jogi ismereteit kívánja megalapozni és ismertetni.
Ez a tananyag tehát az üzleti tevékenységgel, a gazdasági élettel, s így a gazdasággal kapcsolatos jogi szabályokkal elkerülhetetlenül kapcsolatba kerülő, az üzleti jog szabályait alkalmazó más gazdasági szakembereknek, különösen mérnököknek, orvosoknak, agrár-szakembereknek kíván a vállalkozások létrehozása és működése körében a gyakorlatban közvetlenül is hasznosítható jogi ismereteket nyújtani.
1.2. A tananyag címéül a gazdasági élet, a gazdaság jogának elnevezése helyett az üzleti jog alapjai elnevezést választottuk. Ez a címválasztás két alapvető összefüggést takar. Egyrészt azt, hogy a széles értelemben felfogott üzlet, üzleti tevékenység, a vállalkozás és a vállalkozó - lett légyen szó egyéni, vagy társas vállalkozásról - áll az üzleti jogi ismeretek középpontjában. Másrészt csak a gazdasági élet, az üzleti jog alapintézményeit, legfontosabb szabályait elemezzük, számolva azzal, hogy konkrét, s főleg jelentősebb vállalkozásokba, üzleti tranzakciókba elkerülhetetlen hozzáértő jogi szakember, sőt sok esetben szakjogász, szakjogi specialista bevonása, igénybe vétele is. A mai modern, s egyre bonyolultabb gazdasági kapcsolatok, követelmények miatt a gazdasági életben, az üzlet „a business" világában általában csak a különböző képzettségű szakemberek (szervezők, mérnökök, pénzügyesek, agrárszakemberek, marketinggel foglalkozó specialisták, jogászok, stb.) koordinált és célirányos szakmai együttműködése, „team munkája", interdiszciplináris megközelítése lehet eredményes és sikeres. Megkíséreljük, hogy ezeknek az elveknek, követelményeknek a tananyag tartalmának kialakításánál a lehetőségek határain belül érvényt szerezzünk.
Meg kell említeni - a fentieken kívül - még egy sajátos szempontot is. A tananyag tartalmának kialakításánál kétségtelenül az elméletileg megalapozott, de a gyakorlatban is hasznosítható üzleti jogi alapismeretek elsajátítása a cél. Ugyanakkor tudomásul kell venni azt is, hogy mindenfajta diploma, oklevél megszerzése a szakmai ismereteken túlmenően a művelt értelmiségi korszerű státusát is magában hordozza. Ez - sokszor - olyan ismereteket, azok közvetítését is megköveteli, amelyek látszatra feleslegesnek tűnnek, de szerintünk „egy diplomás polgárnál" elengedhetetlenek. Ilyen jellegű ismeretanyagot különösen a jogállami berendezkedés, az alkotmányosság körében érintünk. E megfontolásra támaszkodva az intézmény-, illetőleg szabályozástörténeti megközelítésnek, a történeti szemléletnek is megfelelő szerepet biztosítunk.
1.3. Az üzleti jog alapjai elnevezés bizonyos mértékig önkényes, a magyar jogrendszer tudományos igényű tagozódása szempontjából bizonyára vitatható is. Ilyen, pontosan körülhatárolható jogterületet, jogágazatot a jogi szakma nem ismer. Nem is kívánunk öncélú jogági vitába bonyolódni. Meggyőződéssel valljuk azonban, hogy oktatási diszciplínaként az üzleti jogi stúdium tartalmilag és módszertanilag kialakítható, védhető, s egy ilyen, a különböző jogágak szabályozásán keresztülfekvő, a komplex megközelítést és elemzést középpontba helyező tananyag kialakításának és oktatásának indokoltsága és gyakorlati hasznossága a főiskolai szintű gazdasági felsőoktatásban megalapozott és hasznos.
Vissza