Előszó
A tankönyv a vas- és fémipar alapvető ismereteit tartalmazza. A tárgy keretein belül a tanulók megismerkednek az iparban felhasználható anyagokkal, azok kémiai, fizikai, mechanikai és technológiai tulajdonságaival. Megismerik a feldolgozáshoz használt eszközöket, szerszámokat, gépeket és technológiai eljárásokat, amelyek segítségével a nyersanyagok ipari termékké alakíthatók.
Valamely iparcikk gyártásához elsősorban azt kell meghatározni, hogy miből,' milyen nyersanyagok felhasználásával lehet előállítani. A gazdaságos gyártáshoz a megfelelő anyagon kívül azt is meg kell határozni, hogy milyen szerszámokkal, gépekkel, gyártási (technológiai) eljárásokkal kerül az anyag feldolgozásra. Jó, olcsó és selejtmentes munkát csak akkor tudunk végezni, ha valamennyi felsorolt tényezőt a legmegfelelőbb értékre választjuk meg.
A célszerű anyagkiválasztáshoz ismerni kell az összes felhasználható nyers- és segédanyagokat, azok tulajdonságait, termelési, beszerzési és gyártási viszonyait.
Ezen felül ismerni kell a felhasználható szerszámokat és gépeket, az alkalmazható gyártási eljárásokat.
A különböző nyersanyagokat más-más iparágak dolgozzák fel. Ennek alapján megkülönböztetünk: fémipari, faipari, élelmiszeripari stb. technológiát.
A fémipari nyersanyagok feldolgozásuk alatt változásokon, átalakulásokon mennek keresztül. Ezek a változások jellegük szerint kémiaiak és mechanikaiak lehetnek. A kémiai átalakulások során az anyag belső összetétele változik meg. Az ilyen jelenségek vizsgálatával foglalkozik a kémiai technológia.
Mechanikai természetű változásokról akkor beszélhetünk, ha az anyag csak külső alakváltozást szenved. Mechanikai úton elérhető átalakulásokkal, a szükséges gépekkel, szerszámokkal a mechanikai technológia foglalkozik.
A könyv elsőnek a fémipari nyersanyagokkal, a fémekkel foglalkozik. Ismerteti jellegzetes fizikai, kémiai, mechanikai és technológiai tulajdonságaikat.
Vissza