Előszó
Kedves Olvasó!
Dr. Förster Kálmán „Poprád város utolsó magyar - Salgótarján első polgármesterének" emlékiratait tartja a kezében, melyet a „Salgótarján 90 éve város" emlékév keretében tettünk közzé születésnapjának évfordulóján, 2012. július 29-én. Ezzel adózunk városunk első polgármesterének emléke előtt, aki a „kenyeretlen Tarjánból" virágzó várost hozott létre, megteremtve a várossá válás feltételeit.
Városalapítónk példaképül szolgálhat valamennyiünknek. Kiváló közösségi ember és igazi lokálpatrióta volt. Hitt abban, hogy várost építhet: „nekem a hitem erőt kölcsönöz. És hiszem, hogy Salgótarján kiemelhető a piszokból, én hiszem, hogy az itt levő erkölcsi és anyagi értékek feltárásával, helyes csoportosításával ez a város a fejlődés útjára vihető és azon megtartható lesz. Én hiszem, hogy e város közönsége még gondozott, fasoros utcán fog sétálhatni, modern színházba fog járhatni, modern kórházba fogja betegeit gyógyíttathatni és hiszem, hogy igenis kedves tartózkodási helye lesz azoknak is, kik most többé-kevésbé csak egzisztenciális érdekből lakják sokat szidott városunkat."
Őszinte egyszerűségéről, kitartásáról és emberségéről tesz tanúbizonyságot emlékiratában. E forrásdokumentum elolvasásával megismerjük mint embert és mint férjet. Betekintést nyerhetünk a város születésébe, a hajdani sikerekbe és problémákba, így megelevenedik előttünk a múlt. Az a múlt, melyet évtizedeken keresztül elhallgattak, megsemmisíteni és elfeledtetni akartak. A múlt bölcsességét, tanításait nekünk utódoknak kötelességünk őrizni és továbbadni.
Ma a város réges-régi adósságát törleszti a Dr. Förster Kálmán Emléknapon, amikor Salgótarján szívében felavatjuk Dr. Förster Kálmán szobrát és a róla elnevezett emlékparkot. A polgármester néma alakját őrzi a szobor, de az emlékiratain keresztül megszólal és üzen a ma emberének. Élete most nyitott könyvként hever előttünk.
Olvassuk, tanuljunk tőle emberséget, céltudatosságot, kitartást és alázatot.
Vissza