Előszó
A jegyzet azon operációkutatási módszereket tárgyalja, amelyek jól alkalmazhatók gazdasági feladatok elemzésére, tervezésére. A módszereket gazdasági példákon mutatjuk be, miközben a számítások...
Tovább
Előszó
A jegyzet azon operációkutatási módszereket tárgyalja, amelyek jól alkalmazhatók gazdasági feladatok elemzésére, tervezésére. A módszereket gazdasági példákon mutatjuk be, miközben a számítások egyes mozzanatait gazdasági meggondolásokkal is igyekszünk megvilágítani. A kezelhetőség érdekében leegyszerűsített modelleket használunk. A számítási módszerek részletezésével csak annyit foglalkozunk, amennyi szükséges ahhoz, hogy a megoldás lényegét megértsék a hallgatók és a gyakorlatban előforduló kisebb feladatokat numerikusan is meg tudják oldani.
A jegyzet nem foglalkozik konkrét számítógépes programcsomagok ismertetésével, de súlyt fektet arra, hogy a hallgató tisztán lássa a modell elvi körvonalait, hogy tudja, milyen adatok, milyen elrendezésben szükségesek a program futtatásához; egyáltalán hogyan lehet matematikai formába önteni a feladatát, és mit várhat a megoldástól.
A matematika alkalmazásait oktató jegyzetnek egyidejűleg több célt kell megvalósítania:
• Ismertetni kell a szóba jöhető matematikai modelleket, azok megoldásának fő mozzanatait.
• Be kell mutatni az alkalmazhatóság korlátait, nehogy valaki csodát várjon akkor is, ha az általa használt matematikai modell durva közelítése a valóságnak, vagy a rendelkezésre álló adatok bizonytalanok.
• Minél több alkalmazási lehetőséget kell megmutatni.
Ezek nem könnyen összeilleszthető követelmények. Csak remélni tudom, hogy némiképpen ez sikerült. Ebben többen is segítségemre voltak. Ezért köszönetemet fejezem ki azoknak, akik a jegyzet megírását és megjelenését elősegítették. Elsősorban a jegyzet lektorára, Dr. Molnárka Győző főiskolai tanárra és Pukler Antal főiskolai adjunktusra gondolok, akik számos értékes észrevétellel segítették munkámat. A gondos gépelésért Pekker Ernőnének mondok köszönetet.
Az olvasó most a második kiadás erősen átdolgozott példányát tartja a kezében. Az átdolgozást a tananyag bővítése, az oktatás módszerének változása és az egyetemi képzés beindítása tette szükségessé.
Vissza