Előszó
A földrajzi elhelyezkedés, a természeti környezet változatossága és szépsége, a történelmi hagyományok és az azt tükröző városok és falvak tradicionálisan a turizmus kedvelt célországává teszik...
Tovább
Előszó
A földrajzi elhelyezkedés, a természeti környezet változatossága és szépsége, a történelmi hagyományok és az azt tükröző városok és falvak tradicionálisan a turizmus kedvelt célországává teszik hazánkat. Idegenforgalmunk bár kisebb nagyobb zökkenőkkel, de fokozatosan fejlődik, és ma már a nemzetgazdaság egyik nélkülözhetetlenül fontos ágazata. Egyértelmű azonban az is, hogy lehetőségeinket korántsem használjuk ki. A magyar vidék kínálja talán a legnagyobb, ma még kihasználatlan turisztikai kapacitásokat. Különösen értékesek ezek a lehetőségek napjainkban, amikor a magyar vidék a kibővült Európai Unió részeként nyitottan, határok nélkül várja külső és nem utolsó sorban a hazai vendégeit.
A tőlünk nyugatabbra fekvő országok tapasztalatai igazolják a vidéki turizmusban rejlő lehetőségeinket. A fejlett vidéki turizmussal rendelkező térségek tapasztalatai azonban arra is figyelmeztetnek, hogy a vidéki turizmus fejlesztése összetett, idő- és ráfordításigényes terület, ahol az eredmények nem egy csapásra születnek. A táj, az infrastruktúra, a helyi kultúra és a vidéki emberek vendégszeretetének szintézise szükséges a vonzó vidéki turizmus létrejöttéhez. Egy ilyen szintézis megteremtését szolgálja Fehér István és Koródi Mária könyve, amelyben a nemzetközi és a hazai tapasztalatok egyaránt feldolgozásra kerülnek.
Napjainkban a vidékfejlesztés meghatározó szemlélete a holisztikus megközelítés, amely felöleli a vidéki térség egészét, beleértve a természeti környezetet, az ott folyó gazdasági tevékenységet és az ott élő emberek életét. A szerzők nagyon szerencsésen e szemlélet szerint közelítenek a vidéki turizmus problémáihoz. A vidéki turizmust mint a vidékfejlesztés egyik lényeges elemét mutatják be, és ezen az alapon tárgyalják a vidéki turizmus szerepét a vidékfejlesztésben, valamint a vidéki turizmus sajátos módszereit és problémáit. A szerzők bevezetésként röviden foglalkoznak a vidéki turizmus általános kérdéseivel. A könyv meghatározó része azonban a vidéki turizmussal közvetlenül összefüggő fejlesztési és marketing kérdéseket dolgozza fel. Sok gyakorlati tanáccsal és példával segítve az olvasót.
A magyar könyvpiac nem bővelkedik a vidéki turizmussal foglalkozó munkákban. Ez az egyik első olyan könyv, amely a vidéki turizmus gyakorlati kérdéseit a vidékfejlesztés egészébe ágyazva tárgyalja. Fontos jellemzője a munkának, hogy abban a vidéki turizmus makrokereteiből kiindulva a praktikus térségi és vállalkozási aspektusok egyaránt megjelennek. Olyan munkát ajánlok az olvasók figyelmébe, amely a vidékfejlesztés és a vidéki turizmus kérdései iránt érdeklődők széles köre számára egyértelműen hasznos, új ismereteket és gyakorlati tanácsokat nyújtó olvasmány. Különösen tanulságos és hasznos lehet ez az anyag, a vidékfejlesztéssel összefüggő döntéshozók, a térségi és a kistérségi fejlesztéssel foglalkozó szakemberek és nem utolsó sorban a vidéki turizmusban dolgozók számára.
Dr. Csáki Csaba
akadémikus
Vissza