Előszó
E kézikönyv egy negyedszázados olvasói kérés, szakmai kívánalom kissé késői teljesítése. Huszonöt évvel ezelőtt, a Magyar irodalmi helynevek A-tól Z-ig első kiadásának sikere kapcsán vetődött fel először a pandankötet, a Magyar történelmi helynevek A-tól Z-ig megírásának ötlete. Akkor, az irodalmi topográfia bestsellerlisták élére kerülésén, nagy kelendőségén felbuzdulva tettem egy meglehetősen könnyelmű ígéretet a történelmi helynevek gyors elkészítésére. Nincs mit tagadni: nem mértem fel kellően a feladat súlyát, a vállalkozás sajátosságát és veszélyességét, miszerint egyedül lexikont, főképpen történelmi topográfiát írni és összeállítani valósággal istenkísértés. A megírás elhúzódásának persze voltak más prózai okai is. Csak egyet említek: egyéb teendők miatt a kelleténél jóval tovább tartott a kutatómunka és a címszógyűjtés.
Bár a kötet - amelyet végre kezében tarthat a történelemmel kedvtelésből vagy hivatásszerűen foglalkozó olvasó - műfaja lexikon, mégsem nevezném annak, minthogy szándékosan eltértem a lexikonírás szigorú szabályaitól. Számos szócikknél a tényszerű, száraz, szűkszavú adatközlés helyett esszészerű ismertetőt adva kitérek olyan magyar történelmi epizódokra, jelentéktelennek tűnő eseménymozzanatokra, még a bennfentesek körében sem ismert történésekre, amelyekről nem tesznek említést az iskolai tankönyvek, a nagyközönségnek szánt történelmi kézikönyvek és monográfiák. Tudatosan úgy fogalmaztam meg a szócikkeket, hogy az olvasó beavatottnak érezve magát betekinthessen az adott történelmi esemény mögé. Könyvemmel nem szándékoztam új alapokra helyezni a történelemtudományt, beértem szerényebb céllal is. Nevezetesen a történelem népszerűsítésével, az e témájú ismeretek olvasmányos és helyenként szórakoztató terjesztésével. Mindez persze nem jelenti azt, hogy a kiadvány ne tartalmazna számos tudományos igényű tudnivalót, naprakész információt, megbízható közlést.
A Magyar történelmi helynevek A-tól Z-ig mindenekelőtt az iskolai történelemórákhoz, az otthoni olvasmányokhoz, a korábbi tanulmányok felfrissítéséhez és szinten tartásához, a történelmi ismeretek bővítéséhez, a történelmi tudat és gondolkodás elmélyítéséhez kíván segítséget nyújtani. Elsősorban az alábbi kérdésekre adott válaszokkal: hol találhatóak a térképen és a valóságban a magyar történelem eseményeihez, az uralkodók, hadvezérek, politikusok, történelmi személyek és hősök életéhez, tevékenységéhez, a történelmi tárgyú olvasmányokhoz kapcsolódó fontosabb, jelentősebb helységek, tájak; milyen történelmi érdekességek fűződnek a történelemkönyvben szereplő helyszínekhez, ahol a múlt nagy pillanatai lejátszódtak.
Mindemellett a helyi történelmi hagyományok gyűjtői, feldolgozói, lakhelyük, megyéjük történelmi emlékeire kíváncsi érdeklődők, a történelmi kirándulásra induló iskolai osztályok, az ország- és világjáró turisták is haszonnal forgathatják e kötetet, hiszen a már ismert tények mellett rábukkanhatnak szülőhelyükkel, közvetlen lakóhelyükkel, utcájukkal kapcsolatos, újdonságként ható adatokra, eseményekre is.
A kiadvány imént ismertetett rendeltetései határozták meg alapvetően a címszavak, vagyis a helynevek kiválasztásának szempontjait. A történelmi topográfia esetében ugyanis a teljesség - már csak terjedelmi okokból is - lehetetlen. Merthogy a történelmi Magyarország 12 ezer 500 településének mindegyikéhez fűződik valamilyen történelmi emlék, helyi hagyomány (pl. alapítás, első írásos említés, királyi birtok- és kiváltságadományozás, egyházi esemény stb.), a válogatás tehát kényszerű (és bizonyos mértékben szubjektív) szerzői feladat. Biztos vagyok benne: akadnak majd olvasók (elsősorban a helyi történelmi hagyományok ápolói, éltetői) szép számmal, akik kifogásolják, hogy X vagy Y helység miért maradt ki, amikor a kisebb jelentőségű Z településről húszsoros címszó található a kötetben.
Noha a Magyar történelmi helynevek A-tól Z-ig nem előzmények nélküli a hazai könyvkiadásban (lásd Felhasznált főbb forrásmunkák), mégis egyedinek számít, mert különbözik az eddig megjelent történelmi topográfiáktól. Közel ezer címszavával és képanyagával az eddigi legterjedelmesebb ilyen jellegű kézikönyv. Kitekintése is szélesebb horizontú: a történelmi és mai Magyarország helynevei mellett az amerikai kontinenstől kezdve Isztambulon, Várnán, Krakkón és Párizson át egészen Madagaszkárig és Indiáig idézi fel a magyar vonatkozású történelmi emlékeket. Külön érdekessége a kötetnek, hogy a Budapesthez kapcsolódó történésekről, történelmi személyiségekről kerületenként (ezen belül pedig utcanevek és házszámok alapján) közöl tudnivalókat.
Vissza