Előszó
Lectori salutem!
Üdvözöljük az olvasót, aki azzal a szándékkal veszi kezébe ezt a könyvet, hogy az asztrológia 6000 éves tudományának részleteit megismerje, annak mélységeibe hatoljon. Az első...
Tovább
Előszó
Lectori salutem!
Üdvözöljük az olvasót, aki azzal a szándékkal veszi kezébe ezt a könyvet, hogy az asztrológia 6000 éves tudományának részleteit megismerje, annak mélységeibe hatoljon. Az első „Asztrológia" c. könyv 1935-ben, tehát több mint fél évszázaddal ezelőtt jelent meg Magyarországon GYŐRFFY László tollából.
Ezt követte BAKTAY Ervinnek „A csillagfejtés könyve" című nagyon népszerű munkája, amely az 1940-es évek közepéig három kiadást ért meg. Mindkét könyv az asztrológiai ismeretanyagnak csak az alapjait ismerteti, az elemtant és nagy vonalakban a horoszkóp kifejtésének módszerét. További könyvekre hiába vártak az érdeklődők. A második világháború után az akkori kultúrpolitika nemcsak ilyen irányú új könyvek megjelenését tiltotta meg, hanem a régi asztrológiai irodalomnak a könyvtárakból való kikölcsönzését, vagy olvasótermi használatát is. A széles körű érdeklődést azonban sem eltiltani, sem megakadályozni nem lehetett. Valószínűleg ezért enyhült a szigorú tilalom, sajtó, televízió és rádió időnként helyt adott az asztrológiával kapcsolatos ismertetéseknek, interjúknak vagy nyilatkozatoknak. A hivatalos kritika azonban egy esetben sem maradt el. Különböző tudományágakat művelő tudósok és újságírók egyaránt szükségesnek látták, hogy „Tudomány és áltudomány", „Hókuszpókusztól a horoszkópig" és más hasonló, hangzatos című cikkekben közöljék nemcsak az asztrológia vadhajtásaival és az anyagiakért történő kóklerkedéssel, hanem magával az egész tárgykörrel kapcsolatos elutasító véleményüket, határozott rosszallásukat. Tekintve, hogy ezeket az a priori véleményeket az ellenszenv szülte, megfelelő tárgyi ismerettel megalapozva nem voltak és nem is lehettek, ezekkel részletesebben foglalkozni nem érdemes.
Örömmel kell azonban üdvözölni a Helikon Kiadó „Curiositas" sorozatának első köteteként megjelent „Csillaghit és csillagfejtés" című, klasszikus értékű asztrológiai könyvét, melyet a szerzők - Franz BOLL és Carl BEZOLD - 1917-ben publikáltak először, s azóta számos kiadást ért meg. Ennek a hat fejezetben megírt alapvető, összefoglaló műnek a három első fejezete történeti áttekintés, a további három pedig szisztematikus jellegű: ezek az ég képeinek elemeit és a csillagértelmezés módszereit taglalják.
Figyelemre méltónak tartjuk a „Csillagjóslás" című, CSABA György tollából 1986-ban „Legenda és valóság" alcímmel megjelent könyvet is. A szerző bizonyos tárgyismeretről tesz bizonyságot, és az előzőekben említett két magyar szerzőhöz - GYORFFY-hez és BAKTAY-hoz - hasonlóan ő is főként az asztrológiai elemtant ismertette, de az asztrológia történetéről is elég érdekes áttekintést ad, s egy horoszkópot és annak kifejtését is közli. Mindebből azonban azt a következtetést vonja le, hogy az asztrológia nem tudomány, és a horoszkópok felhasználható információkat nem tartalmaznak. (236. old.) Természetesen CSABA Györgynek joga van ismeretei alapján következtetéseket levonni, és
7
Vissza