Előszó
A statikus tervezés során folyamatosan mintegy 20 szabványt és 10-15 szakkönyvet kell használni. A tervező, ha meg is tanulta az előirások használatát, állandóan keresgél, mert a méretezéshez...
Tovább
Előszó
A statikus tervezés során folyamatosan mintegy 20 szabványt és 10-15 szakkönyvet kell használni. A tervező, ha meg is tanulta az előirások használatát, állandóan keresgél, mert a méretezéshez szükséges képleteket és adatokat egy sereg helyről kell összeszednie.
E körülményen nem segítenek a szakkönyvek, mert azok általában profilirozottak. Ha pedig nem ilyenek, akkor átfogó jellegük miatt a tervezéshez szükséges adatok már nem férnek beléjük. így pl. a "Statikusok Könyve" átfogja az egész statikus szakmát, elmagyarázza az előírásokat, és azok okait, és példákon mutatja be az előirások helyes használatát Az adatok, amiket a példák használnak, a terjedelem miatt már egy másik segédkönyvbe szorultak, vagy pedig a szabványokból kell őket előkeresni.
A tervezők egy része ezért saját feljegyzéseket, kis füzeteket ir össze, melyben a gyakrabban előforduló feladatainak képleteit, adathalmazait kivonatolja a szabványokból, szakkönyvekből. Ezt a füzetecskét szokták "kisokos"-nak nevezni.
Összeállításunkban egy ilyen, a szerző élete során összeállt jegyzetet adunk közre a statikus tervezőknek, illetve a statikával foglalkozó mérnököknek. A "KISOKOS" nem arra való, hogy abból tanuljuk meg a szakmát, hanem arra, hogy a már egyszer megtanult szabályokat felfrissítsük, és a szükséges képleteket, táblázatokat egy kötetben megtaláljuk. A könyv formája, nagysága olyan, hogy zsebre lehessen tenni, és ezzel a zsebkönyv funkcióját szó szerint kielégítse. E miatt nemcsak a tervező asztalnál, hanem tárgyalásokon, valamint építkezéseken, művezetés közben is sikerrel lehet használni.
Vissza