Előszó
Cook és Dodds már 1934-ben megállapították, hogy bizonyos fenantrén és antracén származékok, amelyek egy vagy több benzolgyűrűt tartalmaznak, oestrogen hatásúak, és hogy azoknak az anyagoknak,...
Tovább
Előszó
Cook és Dodds már 1934-ben megállapították, hogy bizonyos fenantrén és antracén származékok, amelyek egy vagy több benzolgyűrűt tartalmaznak, oestrogen hatásúak, és hogy azoknak az anyagoknak, amelyek egy benzolgyűrűt tartalmaznak, gyengébb a hatásuk, mint azoké, amelyek több benzolgyűrűt foglalnak magukban. Az első felfedezés óta számos szintétikus kémiai készítményt állítottak elő és ezeket a természetes praeparátumokkal együtt a nőgyógyászatban kiterjedten alkalmazzák a hiányos tüszőhormon termelésen alapuló betegségek kezelésére. Elsősorban kasztrációs és climaxos panaszok során, továbbá a méh és a petevezetők hypoplasiája, habitualis abortus, másodlagos vérzéskimaradás, bőrbántalmak, izületgyulladás, prostatarák, gyomorfekély, migrén, ideg- és elmebajok eseteiben, sőt legújabban fokozott pajzsmirigy- és csökkent hasnyálmirigy-működéssel kapcsolatos bántalmak megszüntetésére is alkalmazhatónak tartják. Az állatgyógyászatban pedig igen gyakran használják különböző ovariális és uterinális eredetű meddőség gyógykezelésére, kutyáik terhességének megakadályozására, továbbá egyes állatok - főleg kecskék - tejelésének megindítására. A szülészetben hasznosnak bizonyult a nyakcsatorna tágulásának elősegítésére, legújabban pedig sertések, kakasok hormonális kasztrálására és általában a hízás elősegítésére.
Kezdetben az oestrogen anyagok alkalmazásának eredményével az állatorvoslásban meg voltak elégedve, többek között az ovariális eredetű meddőségek gyógykezelése terén is, mert megelégedtek a külső ivarzási tünetek megjelenésével. Később azonban kitűnt, hogy az anyagok mégsem váltották valóra a reményeket. Schaetz 1948-ban (hiv.: Sokolowskyj 1951) azt írja, hogy 1943-ig jobbak voltak az eredmények, mint későbben, kétségkívül azért, mert a bőséges tapasztalatok csak évek múltán kerültek napvilágra. Ez a körülmény hozta magával azt is, hogy az adagok nagyságának kérdésében az idők folyamán változások mutatkoztak.
Mielőtt az oestrogen anyagok hatásmechanizmusával foglalkoznánk, fel kell hívnunk a figyelmet arra a mélyreható különbségre, amely a havivérzés és az állatok ivarzása között fennáll. Erre azért van szükség, mert hajlamosak vagyunk arra, hogy a nőorvoslásban megállapított tényeket minden további nélkül átvigyük háziállataink meddőségi vonatkozásaira.
Vissza