Előszó
A Debreceni Egyetem integrációs folyamatában kiemelkedő előzménynek tekinthető, hogy az 1993-ban kezdődött új rendszerű doktori képzésben a Debreceni Agrártudományi Egyetem két tudományágban - Mezőgazdaság-tudomány és Közgazdaság-tudomány - nyert akkreditációs elismerést PhD képzésre és fokozatszerzésre. A mezőgazdaság-tudományban a növénytermesztés- és agroökológia program, a közgazdaság-tudományban az agrárökonómiai program kapott zöld utat 1994-ben. A DATE többi doktori programja később került akkreditálásra.
Nem kevés büszkeséggel emlékszem vissza, hogy tudományos rektorhelyettesként irányíthattam az új rendszerű doktori képzés megszervezését a DATE-n, és én lettem az első vezetője a közgazdaság-tudományban akkreditált agrárökonómiai programnak 1993-2000 között.
Az volt a célkitűzésünk, hogy a doktori képzés eredményeként olyan PhD fokozatokat adjunk ki, amelyek egyenértékűek a nyugat-európai és amerikai egyetemek doktori fokozataival. A tudományos színvonalat az egyetem agrárökonómiai tevékenységének hazai és nemzetközi elismertsége garantálta, a „Mezőgazdasági vállalkozások és a vidékfejlesztés ökonómiája" című program 17 belső, 13 külső résztvevőjének tekintélye, 9 külföldi intézmény együttműködése adta.
Mindezekből következett, hogy a doktori iskola első 7 éves periódusában az agrárökonómiai kutatásokra alapozott, a mezőgazdaság és a vidék fejlesztését célzó doktori munkák domináltak. A követelmények magas színvonalát mutatja, hogy közgazdaság-tudományból az első PhD fokozatok csak 1998-ban kerültek kiadásra.
Az agrárökonómiai doktori program doktori iskolává szervezése Dr. Szabó Gábor professzor nevéhez fűződik. Az iskola arculatát 2000-től a multidiszciplináris jelleg uralta. A Multidiszciplináris Társadalom- és Agrártudományok Doktori Iskola 2008-ban vette fel Ihrig Károly nevét. 2010-ben a doktori iskolát Gazdálkodás- és Szervezéstudományok tudományágban akkreditálták. Szabó Gábor nyugdíjba vonulását követően 2010-ben lett az „Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola" vezetője Dr. Berde Csaba egyetemi tanár, majd Dr. Popp József DSc professzor.
E könyv a 20 éves új rendszerű doktorképzés „termését" elemzi. A Szerző összesen 100 PhD disszertációt sorol be 11 témacsoportba, rendszerezve az értekezés céljait, új megállapításait és gyakorlati eredményeit. Dr. Borsos János professzor a kezdetektől dolgozik a doktori iskola munkájában. Újszerű kezdeményezése a két évtized során született tudományos kutatások összefésülése, tartalmi elemzése elismerésre méltó és jövőt formáló vállalkozás. Remélhetően még azt is megéljük egyszer, hogy az agrárökonómiát önálló tudományágként ismeri el a Magyar Tudományos Akadémia.
Vissza