Előszó
Ez a könyvem adósságtörlesztés. Kiegyenlítése annak a tartozásnak, mellyel "A prédikáció dinamikája" c. doktori értekezésem megírásával ás merész publikálásával terheltem meg magamat. Annak idején magam is világosan láttam, milyen további égető kérdések várnak feleletre s'hogy ezek között is, a mi napjainkban talán legsürgetőbb probléma, a történelem szószéki feldolgozásának, avagy a prófétikus igehirdetésnek a kérdése.
A témával való foglalkozásra az a tényállás is ösztökélt, miszerint a történelem problémája a mai szisztematikatheológia részéről egyre alaposabb, egyre inkább elmélyülő és egyre inkább áttekinthetetlenül gazdag vizsgálatban részesül. Nem így azonban napjaink homiletikájában, mely meglehetősen szőrmentén kezeli ezt a kérdést. Az az óhaj is sarkallt tehát a témával való foglalkozásra, hogy eredményeimmel hézagpótló szolgálatot végezzek bizony még mindig nagyon szerény magyar homiletikai irodalmunkban.
Sőt, ne tűnjék szerénytelenségnek, jelen munkámmal a magyar keresztyén igehirdetésnek kívántam nemi szolgálatot tenni. Tehát nemcsak a magyar református, hanem a magyar evangélikus és magyar római katholikus prédikációnak is. Ezért könyvem példatára egyformán igyekszik meríteni nemcsak a hazai és külföldi protestáns, hanem katholikus prédikáció régibb és újabb irodalmából is.
Bizonyos értelemben formai szempontból is új utat jár ez a könyv. Az un. jegyzetanyagot, irodalmi utalásokat nem számoztam meg s nem a lap alján, de nem is a könyv végén, külön összegyűjtve közlöm. A szöveg folyamán, zárójelben adom az irodalmi utalásokat.
Azzal az imádsággal bocsátom útjára ezt a homiletikai tanulmányomat is, mint eddig minden kisebb-nagyobb homiletikai írásomat: tessék a kegyelmes Úristennek, hogy ezt a szerény munkácskát is használja fel igéje terjesztésére, akarata jobb felismerésére, az ő egyháza Tőle kapott küldetésének hűségesebb betöltésére, Országa érkezésének várására, mindenekfelett azonban háromszor szent nevének dicsőségére.
Vissza