Előszó
ELŐSZÓ s javítások.
Nem a magam könyvének dicséretére hozom fel, hogy bár a tudományok egyéb ágában is, de különösen a Gondolkodástanban végtelen szegény irodalmunk, s közelebb...
Tovább
Előszó
ELŐSZÓ s javítások.
Nem a magam könyvének dicséretére hozom fel, hogy bár a tudományok egyéb ágában is, de különösen a Gondolkodástanban végtelen szegény irodalmunk, s közelebb tankönyvirodalmunk. Azon 18-20 magyar logika közül nem egygyel tettem kisérletet, de magamnak kellett minduntalan pótolni. Ide járult a könyv nagy ára.
Azonban van tapasztalásom, hogy semmivel sem jobbak a német, franczia s angol logikák. Valamennyin az érzik, hogy tudósok, bölcsészek irták, akik az iskolák gyakorlati szükségét nem ismerték. Jellemző úgy a magyar, mint az idegennyelvü gondolkodástanokban, hogy felosztási alap nincs s példát csak egyeseiben találtam (aljegyzetben petittel szedve.) Legtöbbnél majd minden lap tele van körökkel. De hogy mit. jelentsenek azok, a tanuló ki nem találhatja.
Alkalmast nem találván, megpróbálkoztam magam egynek irásával, - több év óta tanítván e tárgyat, s reménylem, eltaláltam a helyes módszert.
Mielőtt forrásaimra s a tartalomjegyzékre átmennék, szükségesnek látom kijelölni,mi a tanulni s mi a csak olvasni való.
Szükséges az első fejezet (itt a 20-adik sorban mithozait helyett mithoszait s a 31-edikben az utolsó szó- birtokos - helyett birtok olvasandó), mig a második olvasmánynak való. Éppen igy a harmadik fejezetből elég, ami a fogalom meghatározásáról szól, tehát, az első bekezdés.
Vissza