Előszó
Hiánypótló munka feldolgozására vállalkozott a Jász Múzeumért Alapítvány, amikor 1999-ben megjelentette a Népi ételek a Jászságból című könyvét. Ez volt az első olyan munka, amely bemutatta a Jászság népi táplálkozásának jellegzetességeit, szokásait, s egyben gazdag recepttárát vonultatta fel a régi jász ételeknek, süteményeknek.
A könyv sikerét bizonyította, hogy nagyon hamar elfogyott, s 2003-ban egy újabb, bővített kiadásban látott napvilágot. A második kiadás óta kilenc esztendő telt el, s a könyv már csak antikváriumból volt beszerezhető. Ezért a Jász Múzeumért Alapítvány úgy határozott, hogy ebben az évben ismét megjelenteti a jászok szakácskönyvét harmadik, javított, bővített kiadásban. A könyv megjelentetésével kezdettől fogva kettős célunk volt. Összegyűjteni, és az utókornak megőrizni azokat az ételeket, amelyeket szüleink, nagyszüleink, dédszüleink főztek. Ugyanakkor szeretnénk, ha a mai háziasszonyok is kedvet kapnának, és megpróbálkoznának az itt közölt ételek elkészítésével. A receptekből világosan kitűnik, hogy nagyanyáink, dédanyáink néhány alapanyagból (liszt, tojás, zsír, tejtermékek, krumpli, bab, borsó) milyen változatos, ugyanakkor mégis egyszerű ételeket tudtak főzni. A jász ember a táplálkozásban is mértéktartó volt, s mindig a hasán spórolt. Étrendjében főként a levesek, a tésztafélék, valamint a könnyen és gyorsan elkészíthető egytálételek kaptak nagyobb hangsúlyt, míg húsétel leginkább csak hétvégeken és egyéb ünnepnapokon került az asztalra. Fűszerek közül legtöbbször sót, borsot, paprikát, köménymagot, babérlevelet, fahéjat, ritkábban szegfűszeget, majorannát használtak.
Könyvünk elsősorban gyűjtésen alapuló néprajzi munka, de a közölt gazdag receptgyűjtemény által szakácskönyv is. Természetesen nem tudjuk bemutatni a Jászság valamennyi ételét, csupán egy válogatást kívánunk adni a legjellegzetesebb és a leggyakrabban főzött ételekből. Bízunk benne, hogy könyvünk elnyeri majd az olvasók tetszését, s talán néhány régi étel helyet kaphat a mai étrendünkben is.
E könyvvel emlékezünk dr. Draveczky Balázs gasztronómiai szakíróra, a közismert Balázs mesterre, aki értékőrző munkánknak kezdettől fogva egyik fő támogatója, segítője volt.
A könyvet ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék megismerni, és maguk is kipróbálni a jászok régi, közkedvelt ételeit: a Bagóca levest, a Macokot, a Lábatlan tyúkot, a Pányvás pulykát, a Vajalját és még sok más különleges nevű étket. Könyvünk ajándék lehet születésnapra, névnapra, karácsonyra, de csak úgy alkalom nélkül is.
Hortiné dr. Bathó Edit múzeumigazgató
Vissza