Előszó
A magyar határőrizeti hagyományok, az államhatár ellenőrzésének és védelmének kultúrája több, mint ezer év tapasztalataiból ad erőt, útmutatást a változásokhoz való alkalmazkodáshoz, a közösségi...
Tovább
Előszó
A magyar határőrizeti hagyományok, az államhatár ellenőrzésének és védelmének kultúrája több, mint ezer év tapasztalataiból ad erőt, útmutatást a változásokhoz való alkalmazkodáshoz, a közösségi (társadalmi) célok, érdekek elérésének biztosításához szükséges eredményes és hatékony szakmai tevékenységhez. A hosszú úton óhatatlanul jelen voltak (vannak) a tévelygők, de meghatározóak elődeink, az őrzők, lövők, végvári vitézek, határvadászok, határőrök példaértékű, dicső tettei és bölcsességeken alapuló, a tudományok értékeit adaptáló tanításai.
A gyepűelvű határőrizet a magyar államiság kialakításától a szuverenitás egyik fő pillére és történelmi jellemzője. I. (Szent) István már megszervezte a határvármegyéket, de a magyar határőrizet és határvédelem megszilárdítása, törvényekben történő szabályozása I. (Szent) László uralkodásához kötődik. Legendás hírű, széleskörű nemzetközi elismerésnek és tiszteletnek örvendő lovag királyunk emlékét méltán ünnepeljük minden év június 27-én, Szent László napján. A Határőrség Ünnepnapján évről évre beszédekkel, koszorúzással, sportversenyekkel, szabadidős rendezvényekkel, vallási szertartásokkal és Pécsett immár ötödik alkalommal, tudományos konferenciával emlékezünk a határőrök patrónusára. Szent László különleges személyiségében követendő tulajdonságok sora említhető, köztük a tudás és a műveltség iránti elkötelezettség. A baj vívásban, hadakozásban élenjáró királynak volt tapasztalata a tudáshoz vezető út nehézségeiről, megpróbáltatásairól. Példáját követve valljuk: semmiféle gondolat sem rossz, csak rosszá válhat, ha kritika nélkül fogadjuk Csak r I 2 az a rossz igazán, ha semmi gondolatunk nincs."
Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy konferenciáinkkal hagyományt teremtettünk és alkalmakat biztosítunk a tudományos gondolkodás eredményeinek bemutatására és azok kritikájára is. Számunkra a „minőség útjának" minden tapasztalata üzenetet hordoz, és a múltban a jelen hasonlóságát is felismerhetjük: „A XIII. századtól fokozatosan kialakuló végvári rendszer a XV. századtól kezdve az egyre erősödő török támadásokkal szemben védte az ország déli határait. A korszak határőrei a végvári vitézek voltak, akik a török hódítók kiűzéséig nemcsak a magyar föld, hanem az egész keresztény Európa védelmében vívták hősies harcukat."
Vissza