Előszó
Gyorsírási rövidítésgyűjtemény összeállítása mindig nagy körültekintést kívánó, felelős vállalkozás. Különös felelősség terheli annak a rövidítésgyűjteménynek az összeállítóját, amely két évtizedes szünet után minden eddiginél nagyobb terjedelemben jelenik meg.
Munkámban tudatosan arra törekedtem, hogy minél jobban megközelítsem azt a kettős követelményt, amelyet nyelvi és gyorsírási szempontból állítunk a korszerű gyorsírási rövidítésgyűjtemény elé.
A nyelvi követelmény az, hogy egy viszonylag nagyszabású rövidítésgyűjteményben gondos mérlegeléssel kell összeválogatni a szóanyagot, figyelembe kell venni a fejlődésben soha meg nem álló, soha meg nem kövülő nyelv szókincsének változását, a fejlődés teremtette új szavakat, kifejezéseket vagy a meglevők jelentésében és gyakoriságában bekövetkezett változásokat.
Statisztika hiányában a mindennapi gyakorlati élmények, az általános közéleti nyelvben való benne élés tapasztalatai alapján kellett kiszűrnöm azt a szóanyagot, amelyre minden gyorsírónak szüksége lehet munkájában. Különös figyelmet fordítottam a kereskedelmi levelezés igényeire. Szembe kell néznem azzal, hogy lesznek, akik számon kérik vagy feleslegesnek tartják egyes szavak felvételét, de abszolút mérték nincs, legfeljebb évtizedek gyakorlati tapasztalata véd meg a szélsőségek ellen. Bírálóim is javasolták címszavak felvételét vagy törlését. Természetesen már a szókészlet összeállításába is belejátszott a másik szempont, a gyorsírási követelmény. Számos olyan címszót is tartalmaz a gyűjtemény (főleg idegen szavakat), amelyeknek felvételét nem gyakoriságuk indokolja, hanem az a gyakorlati tapasztalat, hogy írásuk kellő útmutatás híján nehézséget okozna a kevésbé gyakorlott gyorsírónak. Viszont gyakoriságuk ellenére sem szerepelnek egy-egy szónak olyan származékai, amelyek a bemutatott alaprövidítés vagy a sorozat többi tagjának rövidítése alapján könnyűszerrel rövidíthetők.
Így állt össze a gyűjtemény 16 124 címszava.
A gyorsírási követelmény röviden: korszerű szóanyagra korszerű rövidítési grafikát adni. A „korszerű" egyik vonatkozásban sem jelenthet időtállót, hanem a fejlődés jelenlegi fokán állót és - amennyire lehet - előremutatót.
A korszerű gyorsírásnak olyan eszközökkel kell ellátnia a gyorsírót, amelyekkel követni tudja az élőbeszédet, a folytonosan változó, a politikai, társadalmi, gazdasági, műszaki, kulturális élettel együtt fejlődő nyelvet. Az egységes magyar gyorsírás változatos rövidítési grafikáját a gyakorló gyorsírók és az eddigi szakirodalom szerzői máris gazdaggá fejlesztették, de még mindig vannak kimunkálható lehetőségek.
Vissza