Előszó
A gyepgazdálkodás feladatairól készült kiadvány felöleli azokat a szakfeladatokat, amelyek megvalósításával nagy lépést tehetünk előre takarmánytermelésünk növelésében. Olyan hasznos útmutatásokat, tanácsokat nyújt a gazdálkodásit irányító vezetők, szakemberek számára, amelyeket az élet a termelés területén már beigazolt. E tanácsok, módszerek széleskörű elterjesztése gyakorlati alkalmazása közös érdek.
Közismert, hogy évről évre visszatérő probléma a mezőgazdaságban a takarmányhiány, az állatállomány közös és háztáji takarmányszükségletének biztosítása. A jövedelmező állattenyésztés, szakszerű állatnevelés elsősorban a takarmányozás költségeitől függ. Ezért kell kihasználni mindazokat a lehetőségeket, amelyek a legkevesebb költséggel a több és jobb takarmányt biztosítják. A takarmánytermelés növelésének egyik legfontosabb területe a rétek, legelők termelési tartalékainak kihasználása, az átlagtermések növelése.
Megyénkben a szakszerű gyepgazdálkodás fontosságát növeli az a körülmény. hogy megközelítően 80 000 kat. hold gyepterülettel rendelkezünk. Gyepterületeink javítását, hozamuk növelését indokolja megyénk magas állatsűrűsége is, amely 100 kat. holdra 30 számosállatnak felel meg.
A megyei tanács - a mezőgazdaság szocialista átszervezésének befejezése után - már 1961-ben megtárgyalta a rét- és legelőgazdálkodás helyzetét, meghatározta a hozam növelése érdekében teendő feladatokat, évről évre több műtrágyát, víztelenítésihez pénzt biztosított a szövetkezetek számára, melynek kezdeti eredményei megmutatkoznak.
Az elmúlt évben 19 tsz 970 kat. holdon alakított ki mintalegelőket, amelyhez a kormány 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosított. Gyepterületeink hozama még mindig sok üzemben alacsony; 10-12 q. A tapasztalatok azt bizonyítják, begy a rendelkezésre álló szerves és műtrágya szakszerű felhasználásával, a gyomtalanítás következetes végrehajtásával, a víztelenítéssel, a gyepterületek felületi egyengetésével, nem utolsó sorban a szakismeretek növelésével a terméshozamok rövid idő alatt, megduplázhatók.
Megyénk talaj- és éghajlati viszonyai, az évi 750-800 mm csapadék kedvező feltételeket teremtenek a gyepkultúrák számára. Ősgyepterületeink a Rába és a mellékfolyók völgyében alakultak ki. A pangó vizek levezetésével, a vízlevezető árkok rendben tartásával nagy szolgálatot tehetnek üzemeink a nemesebb édes fűfélék elszaporítására.
A szakszerű gyepgazdálkodás fontos követelménye a szakmai hozzáértés. Minden üzem érdeke, hogy kinevelje azt a legelő-gazdát, akinek irányítása alatt e célra kijelölt brigád végzi rendszeresen a javítási munkálatokat.
A rét- és legelőjavítás eredményes végrehajtása továbbra sem nélkülözheti a tömegszervezetek, tömegmozgalmak, KISZ, népfront, nőtanács aktív tevékenységét. Közreműködésükkel eddig is sok segítséget nyújtottak. Támogatásukat továbbra is kérjük. Csak együttes összefogással vihetjük győzelemre e fontos népgazdasági érdek megvalósítását!
Vissza