1.062.058

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Az eltűnt gyógyvíz nyomában... (dedikált példány)

Az Erzsébet Sósfürdőtől a Szt. Imre Kórházig

Szerző
Lektor

Kiadó: Hygieia Alapítvány
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 73 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 963-04-3637-x
Megjegyzés: Dr. Back Frigyes szerző által dedikált példány. Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:

"Valószínűleg kevés olyan területe van a fővárosnak, amely annyiszor változtatta volna a nevét fennállásának nem egészen 150 éve alatt, mint a mai Szent Imre Kórház. Hányatott sorsa egy... Tovább

Előszó

Részlet:

"Valószínűleg kevés olyan területe van a fővárosnak, amely annyiszor változtatta volna a nevét fennállásának nem egészen 150 éve alatt, mint a mai Szent Imre Kórház. Hányatott sorsa egy szűk, de jellegzetes keresztmetszetét adja a jobb sorsra érdemes, hajdan szebb napokat látott szerencsétlen magyar egészségügynek, mely sajnálatosan Csipkerózsika-álmát alussza. Kár, hogy a végefelé inkább rémálomról van szó, mindenesetre érdemesnek tartottuk néhány megvalósult, és később ködbevesző képet felvillantani a kórház területének múltjából; talán nem lesznek minden tanulságtól mentesek.
A régmúlt képei meglehetősen jól ismertek. A budai keserűvizekről az első ismert közlés Schamstól származik 1822-ből, aki megemlíti a Budán a Kamaraerdőbe vivő út mellett glaubersós keserűvíz előfordulását. Ennek pontos helye ma már nem ismert, úgyhogy mai ismeretünk szerint a budai keserűvízforrások között a legrégebben név szerint ismert az 1853-ban felfedezett úgynevezett Hildegard-forrás és az Erzsébet-forrás, mely köré utóbb az Erzsébet sósfürdő épült. 1853-ban azonban még mindebből semmi sem körvonalazódott, hisz ezen a földterületen, mely meglehetősen távol volt a város sűrűn lakott részeitől, főleg zöldségféléket termesztettek. A terület akkori tulajdonosa, Schleisz György budai polgár negyedfél öles kutat ásatott öntözés céljából, amikor is bőven tört fel a mélyből a víz. A tulajdonos sajnálatára íze nem volt éppen kellemes, de öntözésre alkalmasnak hitte.
Egy arra járó katonatiszt, illetve egy hőségtől vagy más effélétől eltikkadt úrihölgy ivott a vízből és csodálkozva vették észre, hogy sós-keserű. A nyilván sokat látott hölgy pedig egyenesen a püllnai gyógyvízhez (ma Csehország, Bylany) hasonlította, egyszersmind felhívta a tulajdonos figyelmét, hogy vizsgáltassa meg szakemberrel a víz minőségét.
Ez meg is történt és a vizsgálatot végző budai Unger nevű patikárius mindjárt betársult a vízelemzést követően az üzletbe, mivel a gyógyhatás nyilvánvalónak mutatkozott. Ezért valószínűleg tévedhet Horusitzky egyébként nagy tudással megírt könyvében, mikor azt állítja, hogy 1804-ben Kitaibel Pál tanulmányozta először e gyógyvizet.
Természetesen a gyógyvíznek híre ment és Redtenbacher bécsi egyetemi tanár vegyelemzését követően megvizsgálta a híres Nendtvich Károly professzor Budán 1855-ben, valamint a neves kémikus Say Móric 1854-ben a bécsi egyetem laboratóriumában. (Egyébként Say professzora volt Joseph Redtenbacher). Kutatásaikat összegezte Szabó József kiváló geológus-mineralógusunk." Vissza

Dr. Back Frigyes

Dr. Back Frigyes műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Back Frigyes könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Az eltűnt gyógyvíz nyomában... (dedikált példány) Az eltűnt gyógyvíz nyomában... (dedikált példány) Az eltűnt gyógyvíz nyomában... (dedikált példány) Az eltűnt gyógyvíz nyomában... (dedikált példány)

A címlapon a szerző, dr. Back Frigyes névre szóló dedikációja látható.

Állapot:
3.860 ,-Ft
19 pont kapható
Kosárba