Előszó
A Vállalati Szervezeti és Működési Szabályzat kiegészítő dokumentuma a Döntési szabályzat. A döntés a vezetői munka egyik lényeges részét képezi és ebben az összefüggésben a vállalatot olyan döntést hozó és végrehajtó rendszernek kell tekinteni, amely állandóan kénytelen a különböző változatok között választani. A rendszer eredményes működése viszont függ, az alkalmazkodási képességtől és készségtől, vagyis milyen gyorsan, és milyen ésszerűen tud reagálni a külső környezetben, vagy a rendszerben bekövetkező változásokra.
1. A döntés: nem más, mint olyan választási folyamat eredménye, amely több, de legalább két cselekvési lehetőségre terjed ki. A vezető akkor áll döntés előtt, ha saját elhatározás, vagy külső kényszer hatására be akar avatkozni az általa irányított rendszerbe, valamely cél érdekében. A célt többféle úton is el lehet érni és ezek közül kell kiválasztani, azaz eldönteni a kitűzött cél elérése szempontjából a kedvezőbbet.
Ha a vezetőnek nem áll rendelkezésre választási lehetőség, tehát a cél eléréséhez nincsenek változatok, akkor nem áll fenn döntési helyzet, csak a javaslat jóváhagyása.
2. A döntés alapvető tényezői: A döntésnek minden esetben valamilyen célja van, éppen ezért az alábbi alapvető tényezői vannak:
- az elérendő cél konkrét meghatározása,
- a rendszer céljának megfelelően kialakított és jól működő információs rendszer.
3. Döntési rendszer, döntési szintek, döntési hatáskörök: A szervezeti struktúrában vertikálisan és horizontálisan, számtalan döntési pont van. A döntési rendszer a döntési pontok hálózata, valamint a lényeges döntési hatáskörök meghatározása a vállalat gazdasági vezetői részére.
A Vállalat döntési rendszere az irányítási szintekkel azonos módon döntési szintekre tagozódik.
Vissza