Előszó
Minden születésnap egyben számvetés is. Számvetés önmagunkkal, azzal, hogy mit ér mindaz, amit magunk mögött hagytunk, s hogy vannak-e még utak, vannak-e még napok előttünk, amelyek megadják a beteljesítésnek legalább a lehetőségét, mint ahogy minden születésnap szembenézés a halállal, az életből való kilépés lehetőségével is.
Sok minden kavarog ilyenkor bennünk. És sok korábbi önmagunkra nézünk vissza ilyenkor titkon: a bennünk élő Don Quijotékra, akik a szélmalmokat még nem szélmalmoknak látták, ám a bennünk talpaló, feleselő Sancho Panzákra is, akik szükség esetén visszarángattak bennünket a hűvös valóságba.
S a számvetésbe sok minden más is belekerül akkor, ha az, akinek tiszteletére készült ez a kötet, a maga hétköznapi valóját nemegyszer épp a sűrűsödő gondolati számvetések, filozófiai jellegű könyvek, tanulmányok, esszék műfajában bontotta ki, s akinek gondolati nekirugaszkodásában volt, s van még ma is valami Don Quijote-szerű elszántság, komolyság, folytonos megismerni akarás. Prof. Csejtei Dezsőről van szó, aki a rendszerváltást követően, 1990-ben lett a Szegedi Tudományegyetem (akkor József Attila Tudományegyetem) Filozófia Tanszékének kinevezett vezetője, s aki tanszékvezetőként (1990-2000), majd később intézetvezetőként is sokat tett azért, hogy a míves filozófia és a sokszínű gondolatiság Szegeden is gyökérzőbb otthonra találjon. Suki Bélához, egykori tanárához, hasonlóan őt is szóra indították az élet- és egzisztenciálfilozófiák, kiváltképp azok spanyol és német ága. S így a filozófia vándorútja Szegedről kezdetben Madridba, Salamancába, Granadába, Münchenbe, Berlinbe, Grazba vitt, később még messzebbre eső területekre, Észak- és Dél-Amerikába. Az egzisztenciálfilozófiák korai, az 1970-es és 1980-as évekre tehető szegedi meghonosításában segítségére volt Csejtei Dezsőnek és jelentős részt vállalt ebben művek írásával is az a szűkebb baráti kör és az a szegedi beszélgető műhely, amelynek tagjait e kötet elején kiemelten is meg kell nevezni. E körbe sorolható mindenekelőtt Suki Béla, a legendás történelem- és filozófiatanár, a szegedi Szindbád-Szókratész, aki feltűnik Temesi Ferenc Porc. regényében és Vágvölgyi B. András Colorado Kidc. filmjében, valamint Halász Előd, Dani Tivadar, Dékány András, Juhász Anikó és Simon Ferenc, aki később inkább a német idealizmus környékén érezte magát otthon, és Hegel meg a neokantiánusok filozófiájának avatott értelmezője lett.
Csejtei Dezső jelenleg (2011) intézetvezető egyetemi tanár, filozófiatörténész és hispanista, s ha filozófiai életművét kell áttekinteni, akkor a szemnek igen messzire és tág világokba kell futnia. Kutatási területéhez tartozik a modern spanyol filozófia (Jósé Ortega y Gasset, Miguel de Unamuno), valamint a német élet és egzisztenciálfilozófiák néhány kiemelkedő képviselője, Oswald Spengler, Nietzsche, Heidegger, továbbá a filozófiai thanatológia, amely - részben öccse, Csejtei Zoltán, fiatalon, tragikus hirtelenséggel bekövetkező halálára reflektálva - egy, a modern élet- és egzisztenciálfilozófiák halálfelfogását áttekintő, nagy ívű monográfia megírására ösztönözte (Filozófiai metszetek a halálról. A halál metamorfózisai a 19-20. századi élet- és egzisztenciálfilozófiákban)
Vissza