Előszó
E könyv megírásánál több célt tűztünk magunk elé. Elsődlegesen az, hogy a XXI. század elején, a turizmus világjelenség lett. A világ fejlett régióiban, az utazás az élet szerves részévé vált. Nehéz elképzelni, hogy a szabadidő eltöltésében ne az utazás szerepeljen az elsők között a sorban.
A második pedig az, hogy a turisztikai jelenség lényege további magyarázatra szorul. Mivel az idegenforgalomnak kettős szerkezete van, gazdasági és társadalmi, ezért ezt a jelenséget főleg pénzügyi oldalról kutatták (kutatják), háttérbe szorítva a társadalmi és földrajzi jelentőségét. A turizmusban létező szoros kapcsolatok megfejtése, arra hivatott, hogy eltávolítsa a kétértelműséget, és végérvényesen tisztázza a turizmus helyét a földrajztudományok keretén belül.
A harmadik célkitűzés: tisztázni és egyszerűsíteni a használt meghatározásokat és fogalmakat. Az idegenforgalom földrajza egy extenzív fejlődési szakasz végéhez ért, amikor a nyilvánvaló eredetiség és a kutatók változatos szabad választása számos megfogalmazáshoz vezetett, ami a megértést megnehezítette.
Nem utolsó sorban az információk hiányossága, ezeknek napra kész bővítése és rendszerezése nagyon fontos feladat. Ebben az esetben főleg az emberi eredetű vonzó forrásokra gondolunk, amelyek állandó fejlődésben vannak (szemben a természeti környezethez tartozókkal, amelyek állandóan csökkennek). Ugyanez a helyzet a turizmus ökológiai hatásával, amelyet még most is sokan megkérdőjeleznek, pedig nagy katasztrófákat okozhat.
A harmadik évezredben a turizmus az emberi társadalom egyik leggazdaságosabb tevékenysége lesz. Ezt bizonyítják az „Idegenforgalmi Világszervezet" (WTO = World Tourism Organisation) adatai, amelyek szerint 2000-ben az idegenforgalmi befektetések (2000 milliárd USD bel- és nemzetközi turizmus, ami a világ gazdasági tevékenységének több mint 12%-át teszi ki) jóval meghaladták a mezőgazdaságra és a fegyverkezésre szánt összegeket, (kb. 1 milliárd USD/év).
Ennek a könyvnek a megírásához még egy szubjektív tényező is hozzájárult: a bennem rejlő geográfus, az a személy, aki utazni, szépet látni, ezt őrizni, és tovább adni akarja tanítványainak, embertársainak.
Vissza