1.059.778

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Dolgozatok az Erdélyi Múzeum Érem- és Régiségtárából 2008-2010

Új sorozat III-IV. (XIII-XIV.) kötet

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Nem haszontalan, ha alkalmanként a frissen feltárt, hiteles ásatásokból származó leletek feldolgozása mellett szétnézünk múzeumaink raktárában is, hogy a méltatlanul porosodni hagyott vagy soha... Tovább

Előszó

Nem haszontalan, ha alkalmanként a frissen feltárt, hiteles ásatásokból származó leletek feldolgozása mellett szétnézünk múzeumaink raktárában is, hogy a méltatlanul porosodni hagyott vagy soha jelentősnek nem vélt, régen gyűjtött emlékeket közzétegyük. Ilyen elfeledett lelet Békéscsabán a Munkácsy Mihály Múzeumban a leltárkönyvi bejegyzés szerint a Gyulavarsánd (Varsand, Arad megye, Románia) - Vezeristye-halomról származó neolitikus leletegyüttes.
A lelőhely ma Varsand határába esik, Románia területére. A Monarchia idején Békés megyéhez tartozott, a megye két múzeumához, a gyulaihoz és a békéscsabaihoz való közelsége okán hamar ráterelődött a múlt század elején ott működött muzeológusok figyelme.
1906 tavaszán a békéscsabai múzeum igazgatója, dr. Krammer Nándor a gyulai Síró dombnál, a Gyulavári és Gyulavarsánd határán fekvő Pincehalomnál, majd egész március hónapban a Vezeristye-halomnál ásott. A városi múzeumi egyesület előtt felolvasott jelentésében ez utóbbit tartotta legeredményesebbnek, innen mintegy 300 db értékes kőkorszakbeli tárgy került elő, amelyek rendezése most folyik - úja.2 Ennél többet a leletkörülményekről nem tudnánk, ha a gyulai múzeum akkori igazgatója, Domonkos János nem hallott volna a rivális múzeum igazgatójának ásatásáról, és nem kereste volna fel a lelőhelyet, amely kirándulásáról a Békés című újság hasábjain tudósított a következőképpen: „A Vezeristye-halom közvetlenül a Fehér Körözs jobb partján van, Varsándon felül vagy 5 kilométernyire. Nagyon lapos és kb. egy kat. hold területű. Mívelés alá ezelőtt 16-18 évvel fogták, amikor az első években az eke annyi kőbaltát, kővésőt, kőfúrót, nyíl- és dárdahegyet fordított ki, hogy kosárszámra szedték össze. Hová tették? Senki nem tud vele számolni. Leginkább belehajigálták a Körözsbe. Az ilyen helyekhez a tudomány mindig későn érkezik. Most ugyan - hála a csabai múzeum áldozatkészségének - a még megmenthető tárgyak mégis a tudomány szolgálatára fognak állni. Láttam az ásott tárgyak között a kőkorszak fejlettebb szakából vagy nyolcz czeltet, ezek azonban többnyire sérültek; nem most, hanem használatkor tört, pattant le belőlük egy-egy darab, és így érdekességük még nagyobb, mert tanúsítják, hogy az embereknek valóban szükségük volt rájuk. Bizonyosan cserekereskedés útján kerültek az alföldre. A halom belsejéből sok égett agyag került elő, bizonyítványai annak, hogy az akkori emberek lakásukat a halomra építették. Vagy 12 kis vasaló alakú égetett téglát is láttam. Ezek felső részében egy kis lyuk van és háló-nehezékül szolgáltak. Amennyiben egy helyen találták őket, azt hirdetik, hogy nem használták még, mert a lelőhelyen kiégetés végett voltak összehalmozva. Minő katasztrófa érte készítőjüket, hogy soha nem tudta még az égetőből sem kivenni? Láttam egy valódi parittyakövet, néhány átlátszó obsidiánból készült nyílhegyet és négy áldozati edénykét, úgynevezett talpastányérkát, ezek egyike éppen olyan, mint egy jól kifejlett vargányagomba. Alul egy tönk, melyből előbb félgömb alakban nő a tányér, de végül négyszögűre válik. Vissza

Tartalom

Goldman György - Szénászky Júlia
A Tiszai kultúra települése Arad megyében. 5
Fekete Mária
Alakos ábrázolások és feltételezett szentélykörzet a magyarországi kora vaskorból 15
Gabler Dénes:
Utak Pannónia és Dácia között a „barbaricumon" át 43
Petrut Dávid - Cristian Gázdac - Pánczél Szilamér Péter - Bajusz István - Gázdac Alföldy
Ágnes - Silvia Mustatá - Vass Lóránt
Egy dáciai vámhivatalnok családi síremléke. Adatközlés egy Porolissumon előkerült síroltárról 55
Gáli Erwin:
Az Erdélyi-medence, a Partium és a Bánság 10-11. századi temetőinek és szórványleleteinek kutatástörténete 63
Marton Erzsébet:
„E könyv Rómer Flóris Ferencz váradi kanonoké". Egy fejezet a magyar ősrégészet történetéből 115
László Attila:
Adatok az erdélyi magyar régészet történetéhez. Vasile Párvan két kiadatlan levele László
Ferenchez 1925-ből 125
Szabó Tekla:
Magyarvista középkori templomának újonnan feltárt freskói 139
Kerny Terézia:
„Szent László, Erdély védőszentje." I. (Szent László tisztelete Erdélyben, 1556-1630) 161
Kovács András:
Batthyány Ignác püspök és az alvinci kastély 185
Orbán János:
A marosvásárhelyi barokk mesterkör kutatásának újabb eredményei 191
Tóth Áron:
Építészeti művelődés a 18. századi Erdélyben egy korabeli órajegyzet tükrében 211
Kovács Mária:
„Hozott a legátus második expediciojából." Esettanulmány a segélykérő körutak gyakorlatáról 223
Gy. Dávid Gyula:
Öntöttvas verandarács Bonchidán 237
Veress Boglárka:
Egy fel nem fedezett alkotás: Kós Károly írisz-telepi református temploma 247
Barabás Kisanna:
Ferencz András (1904-1987) plébános egyházművészeti munkássága 259
Rövidítések 267
Szerzőink 271
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.