1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Dolgozatok a magyar irodalmi nyelv és stílus történetéből

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az elmúlt évtized vége felé egyre inkább erősödött az irodalmi nyelv iránti érdeklődés a szakemberek és nem szakemberek körében. Némely tényezők - köztük barátiak is - nekem juttatták a nem éppen... Tovább

Előszó

Az elmúlt évtized vége felé egyre inkább erősödött az irodalmi nyelv iránti érdeklődés a szakemberek és nem szakemberek körében. Némely tényezők - köztük barátiak is - nekem juttatták a nem éppen könnyű és hálás feladatot, hogy a II. országos nyelvészkongresszus alkalmával végezzek számvetést az irodalmi nyelv dolgában. Én az akkori körülmények között csupán vázlatot rajzolhattam az 1952. november 14-16-án Szegeden megtartott nyelvészkongresszus előtt.
„A magyar irodalmi nyelv" címen elhangzott előadás elején jeleztem létrejöttének egyéni előzményeit: azt, hogy kiindulása tanárképző intézeti leíró nyelvtan-kollégiumhoz készült bevezetés, mely általában az irodalmi és köznyelvről, különösen pedig a magyar irodalmi nyelv fejlődéséről és mivoltáról, a nyelvhelyesség és nyelvművelés szempontjairól adott tájékoztatót. És ezt mondtam folytatásul: „Ez a tájékoztató későbbi egyetemi előadásaimban bővült. A mai alkalomra több ponton gyarapítottam, de természetesen nem tehettem teljessé a kidolgozást. Maga az anyag és a belőle felvetődő kérdések tömegessége nagyon sok aprólékos részlet tanulmányt követel, s ezt persze nem én fogom mind végrehajtani." (I. Oszt. Közi. IV, 425 [125].)
Az előadáshoz nyomtatásban való közlésekor (i. h. 466 [166]) utószóféleként fűztem oda, amit a M. Tud. Akadémia 1953. évi nagygyűlésének keretében az első osztályon „A magyar nyelvtudomány időszerű kérdései" címmel tartott előadásomban mondtam rá vonatkozólag. Ebből ide is átveszem: „Sajnos, ahogy a körülmények állnak, alig remélhetem, hogy a régóta meglehetősen szívemhez nőtt téma érdemleges kidolgozására sort keríthetnék. Mindenesetre rajta leszek - egyébként eddig is eléggé rajta voltam -, hogy mások, köztük tanítványaim ilyen irányban minél eredményesebben munkálkodjanak." (I. Oszt. Közl. IV, 22.) Vissza

Tartalom

Pais Dezső: Bevezetés 3
Trócsányi Zoltán: Írók egyéni nyelve a XVII-XVIII. században 31
Benkő Loránd: A táji nyelvtípusok szemlélete a XVIII. század második felében 43
Szilágyi Ferenc: Csokonai költői szókincséről 67
Ruzsiczky Éva: Kazinczy állásfoglalása az idegen szavak kérdéseiben 131
T. Lovas Rózsa: A Bánk-bán költői képei 171
Németh G. Béla: A századvégi Nyelvőr-vitához 225
Tompa József: Újabb „szépírói nyelvtanunk" egy érdekes alakulatáról 266
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem