Előszó
1991. év novemberében a Verzál kiadó gondozásában megjelent „Az egyszerűsített mérleg és az egyszeres könyvvitel" c. kötet. A kötet megírásának és közreadásának célja az volt, hogy a számvitel e speciális ágát alkalmazó, igen nagy létszámú kisvállalkozói körrel megismertesse az 1992. január 1-jével hatályba lépő számviteli törvény (1991. évi XVIII. tv.) e vállalkozói körre vonatkozó előírásait, az 1992. január 1-jétől érvényes számviteli szabályokat. Az említett kötetben a legfontosabb, a megértéshez feltétlenül szükséges elméleti kérdéseken túl, igyekeztem a témát minél gyakorlatiasabb megközelítésben előadni.
A dolog természetéből valamint abból adódóan, hogy a kézirat lezárásának időpontjában - 1991. szeptemberében - az új adó,- adóigazgatási,- társadalombiztosítási törvényeknek még a koncepció sem alakultak ki véglegesen, a gyakorlatiasságra való törekvés ellenére a könyv vegytisztán számviteli tartalmú. Nyilvánvaló, hogy a gyakorló vállalkozó (könyvelő) elszámolási feladatai komplex módon igénylik a számviteli és az adózási, adóigazgatási, társadalombiztosítási ismereteket (hogy csak a legfontosabbat említsem). E könyvben a szerző és a kiadó, mintegy „Az egyszerűsített mérleg és az egyszeres könyvvitel" c. kötet kiegészítéseképpen e feladathoz szeretne gyakorlati segítséget nyújtani.
Ezen komplex ismeretanyagnak, a törvényi előírások gyakorlati megvalósításának bemutatására legcélszerűbbnek tűnt egy-egy a kisvállalkozások körébe tartozó vállalkozási típus, különböző könyvviteli technikák alkalmazásával megvalósított éves, összefüggő elszámolásainak példaszerű megjelenítése. Természetszerűleg a gyakorlatban az elszámolandó gazdasági eseményeknek csaknem végtelen számú fajtája fordulhat elő, amelyeket a példákban hiánytalanul bemutatni lehetetlen. Ezért arra törekedtem, hogy a legáltalánosabb, leggyakrabban előforduló gazdasági események mellett a példákban a lehetséges gazdasági események minden főbb típusából, legalább egy-egy konkrét, az azzal azonos típusú gazdasági események elszámolására mintát adó tétel szerepeljen.
A kiskereskedő és a kisiparos - de ide sorolhatjuk a gazdasági társaságokat is - egyszeres könyvvitele azonos, egységes szabályokra épül fel. Ezért egyes speciális, ritkábban előforduló gazdasági eseményeket abban a körben igyekeztem bemutatni, amely körben az előfordulásuk a legvalószínűbb. E gazdasági események könyvviteli megoldását a más körbe tartozó vállalkozások azonos módon alkalmazhatják. A könnyebb kezelhetőség érdekében a kötet végén táblázatba foglalva közöljük azon gazdasági események jegyzékét, amelyek az öt példa közül csak egy-egy témakörnél fordulnak elő.
Vissza