Előszó
Dokumentum-válogatásunk a gyulai városi pártbizottság mellett működő munkásmozgalom-történeti bizottság kezdeményezésére készült, elsősorban az iskolai oktatás és a szakköri munka megkönnyítésére.
A fenti cél határozta meg a válogatás szempontjait is. Elsősorban a gyulai és a gyulavári ipari, illetve agrárproletáriátus több évtizedes harcának legjellemzőbb dokumentumait igyekeztünk közreadni. Ha a levéltári iratok között nem állt rendelkezésünkre dokumentum valamelyik fontos eseményre vonatkozóan, a gyulai helyi sajtó anyagát használtuk fel.
Gyula és Gyulavári munkásmozgalmának jellegzetességeiből adódóan természetesen a közreadott dokumentumok nem csupán az ipari munkásság mozgalmát mutatják, hanem az agrárproletáriátus helyzetével, megmozdulásaival kapcsolatosan is közölnek adatokat.
Összeállításunk nem vállalkozott a gyulai mozgalom dokumentumainak az egész munkásmozgalmat átfogó felsorakoztatására. Nagyon sok fontos kérdésről nem tudunk dokumentumot közölni, mert egyrészt a vállalkozás terjedelme nem teszi lehetővé, másrészt a téma további alapos kutatómunkát is igényel. Nem törekedhettünk teljességre azért sem, mert a közléshez csupán a Békés megyei Levéltár és a gyulai Mogyoróssy János Könyvtárban fellelhető anyagot használtuk fel. Szükség lenne egy nagyobb terjedelmű, módszeres dokumentum-közléshez az országos közgyűjtemények irat- és sajtóanyagának tüzetes átvizsgálására is.
A közölt dokumentumok elé írt történeti összefoglalónk, a munkásmozgalom legfontosabb gyulai eseményeiről, csupán vázlatos ismertetésre szorítkozhatott. A jelenlegi és a közeljövőben elvégzendő kutatómunka feladata lesz az itt sok esetben csak érintett kérdések részletes feltárása, esetlegesen az eddigi eredmények további finomítása. Az elmondottakból következik, hogy a bevezető történeti összefoglalás magán viseli az első összegzés kísérletének minden jellegzetes jegyét.
A dokumentumok szövegéhez, amelyeket főleg terjedelmi okokból több helyütt kisebb kihagyásokkal közlünk, csak a legszükségesebb adatokat adjuk meg. (Irattani jelleg, jelzet, esetleges korábbi közlés helye.) A lelőhelyet külön nem tüntettük fel, mert az iratok a Békés megyei Levéltárban, a sajtóanyag pedig a gyulai Mogyoróssy János Könyvtárban találhatók. Nem törekedtünk tehát az elsősorban tudományos kutatási célra készülő forrásközlések teljes apparátusának felvonultatására. Az egyes iratokhoz csak ott fűzünk rövid kiegészítést, ahol a szöveg valamilyen sajátossága ezt indokolttá teszi.
A szövegközlésnél lehetőség szerint a betűhűségre törekedtünk, csak a nyilvánvaló elírások, tollhibák, következetlenségek javítását végeztük el. Mai helyesírás szerint írtuk át a régies, de nem korjelző helyesírási eltéréseket.
Vissza