1.062.799

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Doktori (PhD) képzés

Felvételi tájékoztató 1996/97. tanév

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Oktatási Minisztérium
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 84 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kedves Olvasó! Ön második alkalommal tarthat kezében tájékoztatót a magyar egyetemeken folyó szervezett doktori képzésről és az ahhoz kapcsolódó doktori (PhD) fokozatszerzésről. Az 1993-ban... Tovább

Előszó

Kedves Olvasó! Ön második alkalommal tarthat kezében tájékoztatót a magyar egyetemeken folyó szervezett doktori képzésről és az ahhoz kapcsolódó doktori (PhD) fokozatszerzésről. Az 1993-ban elfogadott felsőoktatási törvény adta meg az egyetemeknek azt a jogot, hogy ilyen képzést szervezzenek, illetve tudományos fokozatként ilyen diplomákat adjanak. Ezzel a magyar felsőoktatás csatlakozott ahhoz az általános egyetemi hagyományhoz és általános mai gyakorlathoz, amely az oktatást és a tudományos kutatást a tudósképzés keretében szintetizálja. Az egyetemek ezt a jogot nem automatikusan, hanem az Országos Akkreditációs Bizottsághoz benyújtott pályázataik alapján nyerhették el, illetve nyerhetik el. Az elképzeléseket szakmailag illetékes testületek értékelték és az OAB csak akkor adta meg a doktoráltatás jogát jelentő akkreditációt, ha az adott helyen biztosítva látta a nemzetközileg is elismert színvonalat. Az akkreditáció egyúttal az adott tudományágban a habilitálás, az egyetemi előadóképesség megítélésének jogát is jelenti.
A szervezett doktori képzés kerete a doktori program. Doktori programot az egyetemek (karok) egy-egy tudományágat átfogó széles spektrumban, vagy annak egy kisebb területét lefedő, az egyetemen művelt diszciplínában szerveztek. A szervezett képzés egyrészt tanulmányi kötelezettségeket jelentő foglalkozásokból, előadásokból, szemináriumokból, gyakorlatokból áll, másrészt a tudományos közleményekhez és doktori értekezéshez vezető kutatómunkából. Minden doktorjelölt szakmai munkáját egy-egy tudományosan minősített témavezető irányítja. A doktori programok tevékenységét az egyetemi, illetve kari doktori tanácsok szervezik és felügyelik. A képzés minél magasabb színvonala érdekében az egyetemek együttműködnek más kutatóhelyek legjobb szakembereivel.
A doktori képzésbe, valamely doktori programba az egyes egyetemek által szervezett felvételi eljárás révén lehet bekerülni. A felvételi eljárásra azért is szükség van, mert a költségvetés által biztosított ösztöndíjas keretszámoknál - három év tapasztalata alapján - 1996-ban is nagyobb igény várható. Ez tette szükségessé a munka melletti képzés bevezetését, amit az egyes egyetemek - a szakma sajátosságait alapul véve - különböző módokon szerveznek meg. A nappali képzésbe felvett doktorjelöltek 36 hónapon át ösztöndíjat kapnak, és közben külföldi tanulmányúton is részt vehetnek.
A következő oldalakon az Olvasó megtalálja a legfontosabb tudnivalókat a szervezett doktori képzésről és a doktori (PhD) fokozatszerzésről. Elsőként a közös, minden egyetemre egyaránt érvényes alapok és szabályok olvashatók, majd utána külön-külön az egyes egyetemek információi és akkreditált doktori programjai következnek. A döntéshez minden bizonnyal több konkrét ismeret szükséges, mint amennyi egy ilyen füzetbe belefér. Ezért nyilvánvaló, hogy nemcsak érdemes, de szükséges is megkeresni számításba jövő programvezetőket, témavezetőket, sőt egyetemi vezetőket is.
Nagyon fontos, hogy doktori képzésre nemcsak azon az egyetemen lehet jelentkezni, ahol valaki diplomáját szerezte, hanem másokon is. Ennek terjedése jelentős frissülést eredményezhet a magyar tudományos élet vérkeringésében. Az Országos Doktori és Habilitációs Tanács azt reméli, hogy e füzet összeállításával és közreadásával hozzájárul ehhez és természetesen az egyetemek számára is rendkívül fontos doktori képzés ügyéhez. Vissza

Tartalom

Előszó 5
I. Az 1993. évi LXXX. törvény doktori képzéssel kapcsolatos rendelkezéseiből 7
II. A szervezett doktori képzés általános (intézménytől független) jellemzői 11
III. A felvétellel kapcsolatos általános eljárási tudnivalók 15
IV. A doktori felvételi tájékoztató használata 19
V. Intézményi információk 23
Állatorvostudományi Egyetem (AOTE) 25
Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (BKE) 26
Budapesti Műszaki Egyetem (BME) 29
Debreceni Agrártudományi Egyetem (DATE) 33
Debreceni Orvostudományi Egyetem (DOTE) 35
Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 37
Erdészeti és Faipari Egyetem (EFE) 46
Gödöllői Agrártudományi Egyetem (GATE) 49
Janus Pannonius Tudományegyetem (JPTE) 52
József Attila Tudományegyetem (JATE) 54
Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem (KEE) 58
Kossuth Lajos Tudományegyetem (KLTE) 61
Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola (LFZF) 65
Miskolci Egyetem (ME) 67
Pannon Agrártudományi Egyetem, Keszthely (PATE) 71
Pécsi Orvostudományi Egyetem (POTE) 74
Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) 78
Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem (SZOTE) 81
Veszprémi Egyetem (VE) 83
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem