Előszó
Ha vendégségbe vagy beteget látogatni megyünk, virággal, friss gyümölccsel kedveskedünk, virággal díszítjük otthonunkat, környezetünket. Asztalunkra zöldséget, gyümölcsöt, szőlőt tálalunk. A szép...
Tovább
Előszó
Ha vendégségbe vagy beteget látogatni megyünk, virággal, friss gyümölccsel kedveskedünk, virággal díszítjük otthonunkat, környezetünket. Asztalunkra zöldséget, gyümölcsöt, szőlőt tálalunk. A szép parkokban, fasorok között és játszótereken szívesen sétálunk, pihenünk. Mindennapi életünkben tehát állandóan kapcsolatban vagyunk a kertészeti termesztőmunka különböző termékeivel (terményeivel).
Kertészeti termesztésnek nevezzük a gazdasági hasznáért és díszítőértékéért belterjes üzemekben folytatott növénytermesztési tevékenységet. A kertészeti termesztés a mezőgazdasági termelés ágazata, a következő alágazatokra osztható:
zöldségtermesztés,
gyümölcstermesztés,
szőlőtermesztés,
dísznövénytermesztés.
A kertészeti termesztés a mezőgazdasági termesztésben és a közellátásban egyre fontosabb szerepet tölt be. Jelentősége az exportban is növekszik. Eredményeit bemutatókon és kiállításokon is sikeresen propagálta, a közönség elé tárva fejlődését, a szakmaszeretet és a tenni akarás gyümölcseit. A dísznövénytermesztés hasonló eredményeket mondhat magáénak.
Dísznövénytermesztésnek nevezzük a külső és belső díszítés céljára alkalmas növények céltudatos termesztésével foglalkozó kertészeti alágazatot. A dísznövénytermesztés aránylag kis felületen nagy értéket állít elő. Értékes berendezései vannak, pl. hajtatóházak, hűtőkamrák, drága gépek stb. A növényeket egyedileg gondozzák és a munka jelentős szakértelmet igényel (belterjesség).
Feloszthatjuk:
szabadföldi termesztésre, ezen belül:
egynyári, kétnyári és évelő dísznövények,
díszfaiskola,
parképítés és -fenntartás;
növényházi, illetve fólia alatti termesztésre, ezen belül:
szaporítóanyag-termesztés,
cserepes virágzó-, cserepes levéldísznövény-termesztés,
vágott virág-termesztés és -hajtatás.
Vissza