Előszó
OLVASS ÖRÖMMEL! A szoftver, amellyel most dolgozni kezdesz, olvasási képességed fejlesztéséhez nyújt hathatós és élvezetes segítséget. Az olvasási képesség - amely részben az olvasás sebességével, részben pedig a szöveg megértésének mértékével jellemezhető - bármely életkorban fejleszthető, ha valaki ezt komoly szándékkal célul tűzi ki. Valóban csak a szándékon múlik, hogy gyorsabban és értelmesebben olvassunk, mert agyunk kihasználatlan kapacitással működik, és csodákra képes, ha valami rászorít bennünket arra, hogy igénybe vegyük lehetőségeit. Azt kell tehát mondanunk, hogy csakis rajtad múlik, mennyire leszel sikeres ebben az olvasás fejlesztő tréningben. Néhány megjegyzéssel, jótanáccsal azonban mi is hozzá szeretnénk járulni ehhez a sikerhez. Kérjük, olvasd el figyelmesen az alábbiakat:
1. Mindenekelőtt ismerkedj egy kicsit szabadon a programmal. Próbálgasd ki az egyes funkciókat, kalandozz a főmenü kínálta feladattípusok között, olvass bele a Segítség! leírásaiba, próbálj ki különböző betűtípusokat és betűméreteket az Alapparaméterek beállításánál. Törekedj arra, hogy teljes képet kapj arról, milyen munka vár rád a következő néhány héten.
2. Lapozgasd végig figyelmesen ezt a kis programfüzetet, melynek vezetésével most munkához látsz. Láthatod, hogy húsz napra szól a tréning, ami három vagy négy hét, attól függően, hogy a hétvégeken is leülsz-e a számítógép elé. A folyamatos munkára mindenképpen szükség van, ezért alaposan gondold meg, mikor tudod úgy elkezdeni a tréninget, hogy az ne szakadjon meg. Naponta legalább 40-60 percet kell a gép előtt eltöltened, ha minden feladatot lelkiismeretesen el akarsz végezni.
3. A feladatokkal érdemes a megadott sorrendben haladni. Először mindig az előírás szerinti paramétereket állítsd be. A teszteket elvégezheted többször is, ha nem vagy megelégedve eredményeddel. Hajói és könnyedén sikerül teljesítened egy-egy gyakorlatot, kedved szerint nehezítheted a beállításokat, próbálgathatod teljesítőképességed határait. De ezt mindig csak a kötelező feladat elvégzése után tedd!
4. Ne veszítsd el türelmedet, ha egy-egy feladat nehezebben megy! Éppen arra való a gyakorlás, hogy a nehézségekkel megütköztessen. Gondolj arra, hogy csak az a tevékenység fejlesztő hatású, amely erőfeszítést, koncentrációt igényel!
5. Időként pihentesd szemedet, nézz el a gép fölött a távolba, csukd be szemedet egy-egy percre, vagy éppen állj fel, és nyújtózkodj egy jólesőt. Nagyon fontos, hogy figyelj fizikai állapotodra, mert a szellemi munka alapját a harmonikus testi közérzet teremti meg. A tartós ülést időnkénti testmozgással mindenképpen ellensúlyozni kell! 6. Két bevezető olvasmányt is olvashatsz a következő lapokon a dinamikus olvasásról. Ezeket lassú, alapos, tanulmányozó olvasással kövesd végig, olvasd el akár többször is, hogy a lényeg mélyen beléd rögzüljön. Két dologra külön is felhívjuk figyelmedet. Az egyik: az olvasásfejlesztés jelentős részben viszonyváltozást jelent az elolvasandó szöveghez. Milyen érzésekkel veszed kézbe a könyvet, elképzelte előre annak várható tartalmát, megfogalmazod-e a problémákat, amelyekre a választ a szövegekben keresed, egyszóval '.passzív vagy aktív olvasó vagy-e? Aktivitásodnak, szellemi elevenségednek és gondolati önállóságodnak növekednie kell a program hatására. A másik: a számító-gépen gyakoroltakat át kell tenned a könyvek olvasására, ami azt jelenti, hogy a tanultakat azonnal alkalmaznod kel 1, bármit olvass is. Légy türelmes magadhoz, mert az olvasási szokások változásához időre van szükség, de ez az idő annál rövidebb lehet, minél hamarabb alkalmazod a tanultakat. Jó tanulást és jó szórakozást!
Vissza