Előszó
E példatár az 1976-ban kiadott "Dinamika példatár I. rész" (összeállítói: Bezák Antal és dr. Vörös Gábor adjunktusok) folytatása, és az 1980-ban megjelent "Mechanika I." jegyzet (szerzői: dr. Béda Gyula egyetemi tanár és Bezák Antal adjunktus) második felében közölt tananyaghoz kapcsolódik.
A példák egy részénél csak az eredmények közlésére szorítkozom, de még azoknál a feladatoknál, ahol a "megoldást" ismertetem, csupán annak menetére adok útmutatást a részletszámítások mellőzésével. Ilyen módon szeretném hallgatóinkat a tananyag önálló alkalmazására nevelni. A közölt végeredmények alapján a diák ellenőrizheti számításainak helyességét.
E példatár több feladat megoldásának eredményét diagram formájában közli. Ezzel a szemléltetéssel a "műszaki érzék" fejlesztése volt a célom. Az ilyen ábrákat az EMG-666 típusú számológéppel egybekapcsolt VIDEOTON plotter rajzolta a megfelelő program alapján.
Több példa olyan kérdéseket is tárgyal, amelyeknek ismertetésére a szűkre szabott oktatási keretek között nincs lehetőségünk, de a mérnöki gyakorlat számára fontosak. Az ilyen példák közlésével az érdeklődés felkeltése is célom volt.
A példatár feladatainak többsége az előadott tananyaghoz kapcsolódik, és csak annak a diáknak a munkáját segíti, aki tantárgyunk elméleti összefüggéseit már elsajátította. Javasolom, hogy egy-egy példa megoldása előtt tanulmányozzák át a jegyzet megfelelő részét, vagy valamely szakkönyv segítségével frissítsék fel elméleti ismereteiket.
Kedves hallgatóinknak a tárgy tanulmányozásához érdeklődést, türelmet, szorgalmat és a vele járó sikereket kívánom.
Külön köszönetet mondok dr. Hering József docensnek a lelkiismeretes lektorálásért. Igen sok értékes észrevételt kaptam tőle és valamennyi példa megoldásának menetét, számeredményeit ellenőrizte.
Vissza