Előszó
A különböző digitális berendezések, elsősorban az elektronikus digitális programvezérelt számitógépek megjelenése nagymértékben meggyorsította korunk számos tudományos és technikai problémájának megoldását. A számitógépek felhasználásával olyan hatalmas mennyiségű számitást lehet elvégezni, ami kézi erővel időhiány miatt lehetetlen volna. A gépek elterjedésével kialakult korszerű számítástechnikai eszközök alkalmazása ma még beláthatatlan lehetőségeket nyit meg a modern technika előtt. A nagysebességű számitógépek több millió műveletet végezhetnek el másodpercenként husz-harminc jegyű számokkal, így egy másodperc alatt több műveletet hajtanak végre, mint egy jól begyakorolt számoló hónapok, évek alatt. A digitális berendezések segítségével nemcsak számítási, hanem logikai feladatokat is meg tudunk oldani. A gépek alkalmazása lehetőséget ad arra, hogy a monoton, rutinszerű szellemi tevékenységeket számitógépekkel végezzük el. Különösen nagy jelentősége van a digitális berendezések felhasználásának ipari folyamatok automatikus vezérlésében és szabályozásában.
A "Digitális rendszerek tervezése I." c. jegyzet a digitális technika alapfogalmaival, szekvenciális logikai hálózatok felépítésével, áramköri megvalósításával, szinkron működésű szekvenciális hálózatok tervezésének bevezető jellegű ismereteivel foglalkozik.
A jegyzet a "Félvezetős digitális elektronika" szakmérnöki tanfolyam első éves hallgatói számára készült. A korlátozott terjedelemre való tekintettel a szekvenciális hálózatok, funkcionális egységek optimális tervezésének kérdéseit részletesen nem tárgyalja. Az aszinkron működésű szekvenciális rendszerek problémáit a jegyzet következő kötete tartalmazza.
Az alapfogalmak, működési elvek, tervezési módszerek megértésén kívül az anyag önálló alkalmazására, a tervezési készség kialakítására különös gondot fordítottunk. Ezt szolgálja a viszonylag bő példaanyag, valamint a nagyszámú gyakorló feladat. A logikai, rendszertechnikai, aritmetikai, vezérlési feladatok elsősorban a digitális számitógépek tervezéséhez nyújtanak bevezető jellegű ismereteket.
Az anyag tárgyalásában a jegyzet több helyen a szerzőnek e témában az irodalomban nem szereplő önálló eredményeit is tartalmazza.
Az elnevezések, jelölések megegyeznek a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Kar Híradástechnikai szakán az alapozó szaktárgyakban használt elnevezésekkel és jelölésekkel.
Vissza