Előszó
Sajnálatosan örökérvényű az a megállapítás, miszerint mióta a világ létezik, mindig is loptak, de lopnak és lopni is fognak bizonyos emberek. Ezt a jelenséget már próbálták megszüntetni vallási alapon, lásd a tízparancsolatból a „ne lopj" tanítást, vagy az iszlám kéz- és karlevágási gyakorlatát, néhány helyen még napjainkban is, aztán voltak kísérletek eszmei alapú\ vagy éppen diktatórikus megközelítésre, beleértve a halálbüntetést is. Egy dolog maradt állandó, a vagyon elleni bűncselekmények folyamatos elkövetése.
A jelenségnek számtalan oka van, koronként is változnak egyes okok, de az biztosnak tűnik, hogy belátható időn belül nem éljük meg azt, hogy a más tulajdona tabu legyen. Ebből fakad a védekezés szükségessége a tolvajok, ezen belül is a betörők ellen. Kétségtelen tény, hogy az ORFK statisztikája sprint az utóbbi időkben csökkentek a betörések, azonban a kedvezőbb statisztikai számok sem vigasztalják azt, akinek frissen rámolták ki a lakását, vitték el akár egy élet munkájával összegyűjtött javait, vagy éppen a vállalkozását lehetetlenítették el. Nos, mit tehet a polgár, ha védeni szeretné javait? Legjobb, ha körbejárja lakását, házát, irodáját és megpróbálja felmérni a jogtalan behatolás lehetséges helyeit. Amennyiben végleg nem ért hozzá, úgy szakembert hív, aki a szükséges tájékoztatást megadja, vele egyetértésben akár egy védelmi koncepciót is kidolgoz. Ezt követően lehet hozzálátni a védelmi koncepcióban szereplő intézkedések megtételéhez. Természetesen ennek komoly anyagi vonzatai is vannak, de sajnos a biztonság drága, ennél drágább már csak az, ha javaink védelmében semmit nem teszünk. A feladat annak az időnek a meghosszabbítása, ami alatt egyrészt megtörténik a jogtalan behatolás a védett objektumba, másrészt pedig a beavatkozók rendelkezésére álljon a betörők -és a betörés - hatástalanítására. A feladatot több elemből álló, többkörös védelem működtetésével oldhatjuk meg, ahol a minél több és erősebb mechanikai védelmi elemek akár meghiúsulásig is késleltethetik a betörő „munkáját"*. Ehhez kapcsolódik az elektronikai jelzőrendszer, és az sem lényegtelen, ha a jelzésre van beavatkozó, aki „veszi" a jelzéseket, „megfogja" a betörőt, vagy értesíti a rendőrséget.
Ez a kivonuló szolgálattal kombinált távfelügyelet, az élőerős, a szervezeti intézkedés. Amikor már felmerül az igény különböző vagyonvédelmi eszközök használatára, nos, akkor lép be a képbe a MABISZ Kármegelőzési és Vagyonvédelmi Bizottsága (Minősítő Bizottsága) által megfelelőnek talált, azaz minősített termékek gyűjteménye, amelyeket ezen könyv tartalmaz. Azt hiszem, nem szükséges különösen bizonygatni, hogy sokféle eszköz létezik, amelyek - enyhén szólva - nem egyenértékűek, még ha azonos funkciót is látnak el. És ilyenkor nem elsősorban az ára az, ami megszabhatja a beszerzését, hanem a MABISZ által garantált tulajdonságai, amelyet mindegyik biztosító elfogad. Ezek a tulajdonságok pedig egyre inkább harmonizálnak az Európai Unió előírásaival. Ezen termékek közül válogathat tehát a telepítő, a felhasználó, ezen válogatáshoz nyújt segítséget jelen kiadvány.
Vissza