Előszó
Városunk lakosságának régi vágya teljesült most amikor újszerű kiadásban kezünkbe vehetjük Derecske történetéről és néprajzáról írt könyvet. Derecske monográfiája már korábban, 1980. évben kötetben megjelent. Ez a könyv akkor tudományos módon, a kor követelményeinek megfelelően politikai elkötelezettséget is sugallva készült el. A város történetét most úgy szándékoztunk megíratni, hogy a lakosság azt olvasmányosnak találja, ismerjenek rá sokan őseikre, azok cselekedeteire, szívesen és örömmel olvassák, a tényeken és hagyományokon, elbeszéléseken és visszaemlékezéseken alapuljon, valamint a szerző politikai állásfoglalásától mentes legyen.
Úgy gondoljuk, ezt sikerült elérni, de ezt elsősorban az olvasóra kívánjuk bízni. A Református Egyházközségnek, a Római Katolikus Plébániának, Nagy József gimnázium igazgatójának és több derecskei polgárnak rendkívül értékes iratanyagát készséggel bocsátották a szerzők rendelkezésére. Köszönet érte. A hiányos és szegényes, de mégis nagyon sok helyen található forrásmunkát összeszedve a szerzőknek és a kötet szerkesztőjének sikerült olyan művet adni az olvasó kezébe, amiért elismerésünket és köszönetünket fejezzük ki.
Egy új kor hajnalán jelenik meg ez a könyv, ami természetének megfelelően a múlttal foglalkozik. Városunk múltjával, azzal a történettel, ami része nemzeti történelmünknek is. A ma itt élő embernek elengedhetetlen kötelessége a múltunk megismerése, hagyományaink és értékeink ápolása, továbbvitele. Mert a jövő csak a múlt megismerésével lehetséges. Jó így számot vetni a múltunkkal, közeli és távoli őseink közösséget alakító tetteivel, mindnyájunk történelmének egy darabkájával. Ez késztette a Képviselőtestületet a monográfia elkészíttetésére.
Derecske város Magyarország keleti részén, Hajdú-Bihar megyében, Debrecentől 22 km-re, a 47-es számú főútvonal mentén fekszik. A település neve az írásos emlékekben 1291. évben bukkant fel először. Derecske a hajdani mezőváros, majd később hajdúváros 1991. január 1-jétől újra városi rangra emelkedett. A könyv bemutatja azt a fejlődést, amely az elmúlt több, mint hétszáz esztendőt jellemzi. Az itt élő emberek földbevájt kunyhóban éltek, állattenyésztéssel és földműveléssel foglalkoztak, majd a hajdúk letelepítése következett. Az idők során több település „csatlakozott" Derecskéhez. Majd a háromszori várossá válásával jutottunk el napjainkig.
Vissza