Színes és fekete-fehér fotókkal, illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
A klasszikus antikvitás köztársaságai a középkori Európa királyságaiban sem voltak ismeretlenek, ha másként nem, hát a latin nyelv tanulásában nélkülözhetetlen Cicero közvetítésével, de...
Tovább
Előszó
A klasszikus antikvitás köztársaságai a középkori Európa királyságaiban sem voltak ismeretlenek, ha másként nem, hát a latin nyelv tanulásában nélkülözhetetlen Cicero közvetítésével, de megismerhették a respublikákat az itáliai városköztársaságok és a svájci parasztkantonok államrendszerének tanulmányozása útján is. A holland, majd angol polgári átalakulás során született köztársaságok azonban ugyanúgy nem tűntek utánzandó példának, mint a diktatúrába torkolló francia forradalom uralmi formája sem. A köztársaság valójában csak a XX. századi Európában lett a legáltalánosabban elterjedt, de egyáltalán nem új és ismeretlen kerete az államéletnek. Magyarországon a XVIII. század végén, a jakobinus mozgalommal jelent meg a köztársasági gondolat, igaz meglehetősen felemás formában. Hajnóczy polgári köztársaságot kívánt teremteni, a pesti egyetemi ifjúság körében is radikális republikánus eszmék terjedtek. Martinovics alkotmány tervében azonban még nem különült el világosan a királyság és a köztársaság, a Reformátorok Kátéja szerint ezzel szemben Magyarországot független köztársaságnak kell nyilvánítani. A jakobinus mozgalom bukása azonban jó fél évszázaddal visszavetette a köztársasági mozgalom terjedését. Csak 1848/49-ben lehetünk ismét tanúi a republikanizmus feléledésének. Petőfi a respublikát a szabadság anyjának és gyermekének, a világ jótevőjének nevezte, és büszkén vallotta magát republikánusnak. Az első népképviseleti országgyűlés debreceni ülésszakán jól kirajzolódott egy radikális republikánus csoport: a két Madarász testvér, Irányi Dániel, Táncsics Mihály, Bónis Samu, Szemere Bertalan és mások révén, akik nemcsak köztársasági érzelműek voltak, de elérkezettnek is látták az időt a Habsburgok trónfosztásával a független Magyar Köztársaság megteremtésére. A Március Tizenötödike című lapban úgy fogalmaztak, hogy a köztársaság eszköz „a nép és a szabadság kezében erőssé és hatalmassá lenni". Még Jókai is úgy gondolta, hogy Magyarország semlegességét Európa államai között csak a köztársasági államforma biztosíthatja. 1849 májusában a köztársaság kikiáltását javasolta Hajdúböszörmény városa is.
Vissza
Fülszöveg
.....a respublicának nem az a fő jelszava, hogy »le a királlyal«, hanem a »tiszta erkölcs«. Nem a széttört korona, hanem a megvesztegethetetlen jellem, szilárd becsületesség a respublica alapja... A monarchia emberei nem hiszik vagy gátolni akarják a világszellem fejlődését, haladását, s ez istentagadás. Én ellenben hiszem, hogy fokonként fejlődik a világszellem, látom, miképp fejlődik, látom az utat, a melyen megy. Ő lassan halad, minden száz, vagy néha ezer esztendőben tesz egy lépést, de miért siessen? hiszen ráér, mert övé az örökkévalóság. Most újra emeli lábát, hogy egyet lépjen ... Elébe álljak, hogy szemrehányó tekintetével megátkozzon és megsemmisítsen? nem! leborulok méltóságos színe előtt, fölkelek megáldva, bele fogózom szent palástjába és követem dicsőséges nyomdokát."
Tartalom
Előszó (Orosz István) 7
A köztársasági gondolat
a magyar történelemben 11
Magyar Köztársaság -1918 25
A köztársaság kikiáltása • 1918. november 16. / 46
Magyar Köztársaság • 1946 73
A köztársaság kikiáltása • 1946. február 1. / 101
Magyar Köztársaság -1989 103
A köztársaság kikiáltása • 1989. október 23. / 161
Magyarország köztársasági elnökei 195
Bibliográfia 211
Szerkesztői jegyzet 215
Illusztrációk jegyzéke 217
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.