1.068.961

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Homoródkarácsonyfalva

Szerző
Fordító
Fotózta
Székelyudvarhely
Kiadó: Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet
Kiadás helye: Székelyudvarhely
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 30 oldal
Sorozatcím: Falufüzetek
Kötetszám: 6
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN: 973-98-931-1-2
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal és illusztrációkkal. Angol és román nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Homoródkarácsonyfa (Craciunel) (Hargita megye, Románia) a Kis-Homoród völgyében, Homoródalmás és Oklánd között fekszik. A település formája leginkább egy L betűhöz hasonlít, amelynek szára... Tovább

Előszó

Homoródkarácsonyfa (Craciunel) (Hargita megye, Románia) a Kis-Homoród völgyében, Homoródalmás és Oklánd között fekszik. A település formája leginkább egy L betűhöz hasonlít, amelynek szára kelet-nyugat irányban a Rácz-, illetve a Belmező-patak mentén húzódik, míg az L alsó talpát a Kis-Homoród képezi. A falu Alszegnek, Középszegnek, Tótországnak, Kormosnak, Futónak és Hosszúmezőnek nevezett részekre tagolódik.
Az Oklándtól 1 kilométerre fekvő falu tengerszint feletti magassága 530 m, keleten a Rika-hegység (Észak-Persányi hegység része), nyugaton a két Homoród vízválasztója képezik a természeti határokat. A vízválasztó Oklánd-tető nevű részén halad át a Homoródszentpál felé vezető országút. Az út legmagasabb pontja 596 m.
Fél kilométeres hosszúságban a falut a Kis-Homoród vize szeli át, amelynek legjelentősebb mellékága a közel 6 km hosszú Magyaros-patak. Ennek különböző szakaszait a falu lakói Bélmező-patakának és Rácz-patakának nevezik.
A falu belterületének nyugati részén egy közel 1 hektárnyi telepített szelídgesztenye liget terül el, amely egyedülálló a vidéken.
Határa hegyes-völgyes, az erózió sok helyen kikezdte a domboldalakat. Az egykor sűrű erdőségek mára már aránylag távol kerültek a falutól, melyhez nagy mértékben hozzájárult az egykori mészégető kemencék nagyszámú üzemeltetése is. Ma a mészégetés mesterségét már senki sem gyakorolja.
Oklánd felé, nem messze Karácsonyfalvától egy érdekes formájú travertinó-domb terül el, amelyet a karácsonyfalviak darázskőnek neveznek. Ettől északra a Csüsz-patak völgye, amelynek Sós-patak nevű mocsaras mellékága mellett működött egykor a Dungó-fürdő nevű fürdőtelep. Ez a telep a Karácsonyfalvát Oklánddal összekötő országúttól 800 méter távolságra terült el. Ürmösi Sándor, a Budapestről Karácsonyfalvára hazatelepedett festőművész kezdeményezésére a századfordulón egy fürdőmedencét építettek, amit deszkából készített kabinokkal vettek körül. A fürdőtelep a század harmincas éveire teljesen tönkrement, majd 1954-ben Tompa Zsigmond irányításával újraépült. 1969-ben még működött, ám azóta teljesen megsemmisült. A gyógyforrás vize emésztési zavarok, máj- és epeúti bántalmak, valamint mozgásszervi megbetegedések gyógyítására volt kiválóan alkalmas, a gyengén szénsavas, vasas, kénes, konyhasós vizek csoportjába sorolható be.
A falunév, Karácsonyfalva legrégebbi névalakjai "villa Karachni" (1333) és "villa Karasun" (1334). 1875-ben Homoród-Karácsonfalva, míg 1898-ban Homoród-Karácsonyfalva lesz. Murádin László szerint a falu neve Karácson személynév és a birtoklást kifejező -falva összetételből származik. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem