Előszó
Napjainkra a számítógép éppolyan megszokott eszközzé válik, mint a telefon, a mosógép, a tévé, a csavarhúzó stb. Ennek ellenére a mai felnőttek többsége még úgy nőtt fel, hogy az iskolában nem tanult, nem tanulhatott a számítógépről. Bár ma már közülük is sokan használják a számítógépet, mégis kevesen értik eléggé, csak nyomogatják a billentyűket. Ez a könyv azért készült, hogy ti, mai gyerekek már értő használók legyetek.
A könyv címe szó szerint értendő. Benne valóban azok az ismeretek szerepelnek, amelyeket manapság tudni érdemes a számítógépről mint eszközről. Hisszük, hogy e tudás birtokában az ember másként nyomogatja a billentyűket is.
A könyv szerzői tudják, hogy ti nem most láttok először számítógépet, de azt nem feltételezik, hogy komoly előismereteitek lennének. Előnynek számít, ha előzőleg az Informatikát tanulunk c. tankönyvet használtátok, de anélkül sem reménytelen elkezdeni a tanulást. Tehát ezt a tankönyvet bátran veheti kézbe minden kezdő.
Akik olyan szerencsések, hogy már jórészt tudják mindezeket, azok gyorsan át tudják tanulmányozni ezt a könyvet, és segítségével rendszerezhetik ismereteiket. Ha ők többre is kíváncsiak, eláruljuk, van e könyvnek folytatása, melynek címe Bővebben a számítógépről. Ez ugyan elsősorban középiskolás diákoknak készült, de lehet valaki olyan tájékozott ezen a területen, hogy fiatalabb kora ellenére is megérti a haladónak szánt ismereteket.
Ez a könyv főként az egyedi számítógépről és az iskolai hálózatról szól. A számítógépes világhálózatról sorozatunk másik kötetében, Daró-Tóth: Kezdő lépések az Interneten címűben olvashattok.
E könyv egy kicsit elüt a számítógépről szóló más könyvektől, mert nem mondja meg, hogyan kell kezelni az egyes konkrét gépeket, szoftvereket, inkább arról szól, mi történik a gép belsejében, és hogyan viselkedjünk általában a számítógépekkel. Ez azért van így, mert míg a konkrét ismeretek gyorsan elavulnak, a működés alapelvei tartósabbak. Természetesen azt is tudnotok kell, hogyan kezeljétek az éppen előttetek lévő számítógépet, de azt inkább élőben sajátítsátok el a tanítási órán, és soha ne higgyétek azt, hogy minden számítógép olyan, mint a tiétek.
Vissza