Előszó
Az angol Usborne Kiadó sikeres enciklopédiasorozatot bocsátott útjára, amelyet Magyarországon a Park Kiadó gondoz. A Kémia enciklopédia a megszokott igényes kivitelben, színes és szemléletes illusztrációk sokaságával hozza emberközelbe a kémia tudományát. Kézenfekvő tehát, hogy ez az enciklopédia tankönyvként is használható.
Sok érv szól emellett:
1. Tömör, összefoglaló jellege miatt - a magyarországi tantervi követelményeknek megfelelően kiegészítve - alkalmas lehet érettségire, felvételire történő felkészülésre.
2. Tárgyalásmódja olyan, hogy az egyes fejezetek csak egyszer szerepelnek, így az anyag jobban áttekinthető. A kémia tanulmányokat végig egységes szemléletben lehet folytatni.
3. Formátuma és kemény táblás kötése miatt alkalmas arra, hogy az iskolai tanulmányok befejeztével bármikor levehessük a könyvespolcról, ha valaminek utána akarunk nézni.
4. Az iskolai évek alatt csak egyszer kell megvenni a kémiatankönyvet, ez megtakarítást jelent a szülőknek.
Mivel az enciklopédia angol eredetiből készült, természetesen nem illeszkedik szorosan a 12-18 éves magyar diákok számára előírt tanmenetekhez, sem a NAT-hoz. Az enciklopédia egyes fejezeteket bővebben tárgyal a magyar tananyagnál, máshol viszont nem tér ki minden olyan részletre, amelyet a NAT, valamint az érettségi és felvételi vizsgakövetelmények együttesen meghatároznak. A munkafüzet megírásakor kettős célt követtünk. Egyrészt segítséget kívántunk nyújtani az enciklopédia által kínált ismeretek elmélyítéséhez, begyakorlásához. Másrészt a szokásos foglalkoztató feladatokon túl ismeretközlő részeket is beillesztettünk a szövegbe annak érdekében, hogy a Park-Usborne Kémia enciklopédia és a munkafüzet együtt megfeleljen a magyar közoktatás követelményeinek. r így a munkafüzetben találunk kiegészítendő mondatokat és ábrákat, megválaszolandó kérdéseket, számolási feladatokat és ismeretközlő részeket egyaránt. A feladatok között vannak könnyebbek és nehezebbek, hogy a pedagógus számára megfelelő választék álljon rendelkezésre. A megoldások a munkafüzettel párhuzamosan megjelenő tanári kézikönyvben találhatóak, eltérő színnel megjelölve. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani dr. Böddiné dr. Schróth Ágnesnek a munkafüzet lektorálásáért, értékes és hasznos tanácsaiért.
Kedves Olvasónk! Reméljük, sikerül felkeltenünk az érdeklődést a kémia csodálatos birodalma iránt, és az ismeretek átadása mellett a szépségeit is megmutatnunk.
Vissza