Előszó
Az 1996. évi CXXXI. törvény 12. §. 2. pontja szerint: "A Nemzeti Fajtajegyzéken lévő fajtákat, a termelői információ érdekében a minősítő intézet külön jogszabály alapján (ami nem más, mint "A növényfajták állami elismeréséről" szóló 88/1997. (XI. 28.) FM sz. rendelet) továbbvizsgálja és Leíró Fajtajegyzékre veszi."
Ez a Leíró Fajtajegyzék, amelyet Ön a kezében tart, hatodik alkalommal jelenik meg, az elsőt 1994-ben tettük közzé az FVM (akkor FM) múltbéli és a jelenlegi támogatásával.
A Leíró Fajtajegyzék az Intézet által szervezett tájkísérletekben vizsgált fajták eredményeit tartalmazza. Tájékoztatást ad a fajták jogi státusáról, lényeges morfológiai, termesztési és felhasználási tulajdonságaikról. A kísérletek a gazdasági értékvizsgálatra kötelezett - a termesztés számára kiemelten fontos - növényfajokra vonatkoznak.
A szakmában egyre elfogadottabb, hogy azért is szükséges a Leíró Fajtajegyzék közzététele, mert a termelők a számos fajtaajánlatot összevetve a fajta választásánál alapvetően mégiscsak az erre kijelölt állami intézmény érdekmentes, objektív vizsgálati eredményeire támaszkodnak.
A Leíró Fajtajegyzék első alkalommal való közzétételekor már az a cél vezetett bennünket, hogy olyan füzetet adjunk a termelő kezébe, amelyből kiolvashatja mindazokat az ismereteket (mennyiség, minőség, agronómiai érték), amelyek a döntését segíthetik.
Ez az egyetlen módszer - amelyet a Nyugat-Európai országok már korábban elismertek hogy kiszűrjük a hazai adottságoknak megfelelő fajtákat abból az EU csatlakozás esetén ránk zúduló fajtaözönből, amely az EU fajtakatalógusokban szerepel, és ami valamennyi tagországban szabad forgalmazási lehetőséget biztosít.
Alapvető célunk, hogy hozzásegítsük a termelőket az adott tájegységben a legmegfelelőbb fajta kiválasztásához, azokkal az információkkal, amelyeket az Ön által kézben tartott Leíró Fajtajegyzékben közzéteszünk.
Vissza