1.062.184

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Csongrádmegyei Tanulmányok 1959/1.

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Csongrád Megye Tanácsa Vb. Művelődésügyi Osztálya-Művelődésügyi Minisztérium Muzeumi Osztálya
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 52 oldal
Sorozatcím: Csongrádmegyei Tanulmányok
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkat tartalmaz. A címlap Drahos István terve és fametszetének felhasználásával készült. A kéziratokat a Művelődésügyi Minisztérium Muzeumi Osztálya lektorálta. Megjelent 1000 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Csongrád megye Tanácsa Művelődésügyi Osztálya és a Művelődésügyi Minisztérium Múzeumi Osztálya közös összefogással lehetővé tették a »Csongrád megyei Tanulmányok« rendszeres megjelenését. Nem... Tovább

Előszó

Csongrád megye Tanácsa Művelődésügyi Osztálya és a Művelődésügyi Minisztérium Múzeumi Osztálya közös összefogással lehetővé tették a »Csongrád megyei Tanulmányok« rendszeres megjelenését. Nem kevesebbet jelent ez, mint hogy a jövőben évenkint két füzetben, illetve egyre terjedelmesebb kötetben szóhoz jutnak a megye muzeológusai, akik eddig folyóirat hiányában saját környékük közönségével a múzeumok állandó és időszakos kiállításain kívül alig-alig vehették fel a közvetlenebb kapcsolatot.
Az előttünk álló útnak ezzel új határkövéhez értünk. Népállamunk alkotmánya ugyan már régen felszámolta a kiváltságos helyzetben lévőknek a művelődéshez való kizárólagos jogát, a múzeumok már a közönség érdekeit szolgálják, munkájuk hatása azonban még mindig növelhető, a nép és múzeumok kapcsolata még egyre szorosabbá tehető. Ahogyan a múzeumok tárlatai egyre több és nagyobb igényt elégítenek ki, éppen úgy szükségessé válik az is, hogy a múzeumokban folyó tudományos munka is széles körben éreztesse hatását.
Most meginduló folyóiratunknak egyik legfontosabb feladatát ezzel meg is jelöltük: célunk elsősorban az, hogy ne csak kiállításaink útján szóljunk közönségünkhöz, hanem szolgálatunkba állítsuk a népnevelés egyik legjobb eszközét, az írásos ismeretterjesztést.
Végcélunk azonban még ennél is több: nemcsak az elszigeteltséget, az "elefántcsont toronyba zárkózott" tudományos munkát akarjuk felszámolni, hanem részt kérünk a kultúrforradalomnak reánk eső feladataiból is. Közérthető nyelven kívánunk szólni saját közönségünkhöz, de írásaink azoknak a tudományágunkban dolgozó kutatóknak is szólnak, akiknek felfogásával, munkamódszereivel nem értünk egyet. - Szembe kell helyezkednünk az elavult módszerekkel, kidolgozott elméletekre felépült, eleve helyesnek elképzelt, ezért minden áron igazolandónak tartott antimaterialista nézetekkel, a reális valósággal szembehelyezkedő régi polgári felfogás csökevényeivel még akkor is, ha nem kimondottan rosszindulatból, hanem beidegzett, régi örökségből fakadnak. Fel kell vennünk a harcot az ilyen ferdeségekkel akkor is, ha álcázásképpen marxista terminológia mögé rejtve jelentkeznek. A kultúrforradalom érdekében fegyverbe szólítunk minden megyénkben élő, vagy megyénket érintő kérdéssel foglalkozó muzeológust. Vissza

Tartalom

Beköszöntő 3
Dr. Csalog József: Rejtélyes díszítések újkőkori idolokon 5
Gazdapusztai Gyula: Adatok Csongrád megye késői bronzkorának ismeretéhez 17
Dr. Péczely Attila: Régi népdalok Csongrád megyében 23
Szelesi Zoltán: Vásárhelyi művészélet 1958-ban 43
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Csongrádmegyei Tanulmányok 1959/1. Csongrádmegyei Tanulmányok 1959/1.
Állapot:
4.960 ,-Ft
25 pont kapható
Kosárba