Előszó
Az új szakasz politikájának egyik vonása, hogy az eddigieknél fokozottabb jelentőséget tulajdonít a megyék, városok és községek helyi problémáinak, sokkal több önállóságot, öntevékenységet,...
Tovább
Előszó
Az új szakasz politikájának egyik vonása, hogy az eddigieknél fokozottabb jelentőséget tulajdonít a megyék, városok és községek helyi problémáinak, sokkal több önállóságot, öntevékenységet, kezdeményezési lehetőséget biztosít helyi tanácsainknak. Ezt a gondolatot különösen a III. pártkongresszus állította előtérbe, amikor a párt és a tanács dolgozói elé azt a föladatot tűzte ki, hogy váljanak területük - megyéjük, járásuk, városuk, községük - gazdáivá, ismerjék meg a gondjaikra bízott táj, vidék földjét, népét, természeti, földrajzi jellegzetességeit, történelmi, irodalmi, művészeti múltjának nevezetességeit, haladó hagyományait, néprajzi. népművészeti értékeit. A múlt tanulságai nélkül nem érthető meg a jelen sem: a múlt gazdasági-társadalmi-művelődési viszonyain épül föl a jelen. Igy van ez nemcsak a szellemi kultúra, de a gazdasági és társadalmi fejlődés terén is. "A helyi tanácsok tagjainak és vezetőinek, különösen a tanácsok elnökeinek - mondotta Hegedűs András elvtárs a pártkongresszuson - sokkal jobban meg kell ismerniök területük mezőgazdasági kérdéseit, mint ahogy eddig tették". Ez a megállapítás érvényes a politikai, gazdasági és kulturális élet minden mozzanatára is. "A fejlődés jele - állapította meg Jánosi Ferenc elvtárs ugyancsak a kongresszuson mondott fölszólalásában - hogy egyes megyékben átfogó, távlati tervek születnek a megye kulturális adottságainak felhasználására, hagyományainak feltárására, népművészetének felvirágoztatására." Csongrád megye gazdasági, társadalmi és művelődési viszonyait kívánjuk ajánló-bibliográfiánk segítségével megismertetni megyénk pártmunkásaival és tanácsaink dolgozóival, összeállításunk célja, hogy a megye, a járások, városok és községek vezetői útbaigazítást kapjanak arra nézve, hol olvashatnak a gondjukra bízott föld és nép múltjáról, viszonyairól, közelmúltbeli problémáiról, s ez által jobban megismerjék a helyi igényeket, szükségleteket.
Bibliográfiánkat úgy válogattuk össze, hogy a legszükségesebb összefoglaló monográfiákon, tanulmányokon kívül csupán a további útbaigazítást, nyomravezetést nyújtó vagy valamilyen szempontból különlegesen időszerű kérdést tárgyaló műveket vettük föl, nehogy a számszerűen sok mű elriassza az érdeklődőket.
Vissza