Előszó
Csokonai Békaegérharca a kiskunhalasi Gózon Imre énekeskönyvben
A kiskunhalasi Thorma János Múzeum adattárának folyamatos szakmutatózása közben, 1963-ban terelődött a figyelem azoknak a XIX. század első feléből származó énekeskönyveknek tartalmára, melyek 1955-ben, a Szilády Áron Gimnázium könyvtárának rendezése során kerültek a múzeumba. Stoll Béla 1963-ban megjelent bibliográfiája a kiskunhalasi kéziratosok közül csupán egyről tehetett említést, a többi kéziratost Stollék nem ismerhették.
A Thorma János Múzeum adattárának 3660. számú, 11 X 18 cm méretű, 150 oldal terjedelmű, fűzött kéziratosának első oldalán fakult írással ez áll: Csokonay Vitéz Mihály Lillájából. Alatta más kéz átal, más tintával: Emerici Gozon. Alább ugyanettől a kéztől: Propositio... Logica..., - értelmetlen firkálgatások. (1. kép.) Mégis, egyéb adat hiányában a kéziratost kénytelenek voltunk Gózon Imréről elnevezni, bár terjedelmes gyűjteményünkben a 147. oldal egyetlen dalbejegyzésétől eltekintve, egy sor se származhatott a kiforratlan írású Gózon Imrétől. A bejegyzések, egy-két közbevetett dal másolóját kivéve, mind egyetlen kéztől származnak. Az összegyűjtött dalok és versek kiválasztása, az írás kiforrottsága, szépsége, gondossága átlagon felüli irodalmi érzékkel bíró, kényesen pontos, gyakorlott másolóra vall, ki azonban az egybegyűjtött írások éles politikai és antiklerikális tendenciái miatt, sehol nem jelölte személyét.
A Gózon Imre énekeskönyv a 12. oldalig Csokonai Lilla dalait tartalmazza. A 12-13. oldalakon Ha magyar vagy takaros... kezdetű, a magyar táncot magasztaló versezetet, 15-17. oldalain dalokat: Most megyek ki a faluból..., Magas hegyről foly a patak..., stb., a 18-25. oldalakon egy rendkívül éleshangú, Arié címmel jelzett, Beglückt durch dich, beglückt durch mich... kezdetű német antiklerikális költeményt. A 26-37. oldalakon Csokonay ódáiból összefoglaló cím alatt Csokonay-versek vannak. A 39-90. oldalakon van bemásolva a Békaegérharc, ezt követi az Istenek osztozása, majd névtelen szerzőtől: Az 1807-ik Esztendőbe Budán tartott ország gyűlése... Utóbbinak a nyílt lázítást kimerítő, Bécs-ellenes, antifeudális és antiklerikális tartalma magában is éppen elegendő ok lehetett a füzet gyűjtőjének, tulajdonosának eltitkolására. A gyűjtemény utolsó írott, 147. oldalán áll gyatra írással, pongyola helyesírással Gózon Imre egyetlen bejegyzéseként: Élet, élet kedvessé csak a barátság tész...
Aminthogy nem tekinthetjük Gózon Imrét az énekeskönyv gyűjtőjének, a füzet keletkezési idejéül se fogadhatjuk el az általa bejegyzett 1823/24. évszámot.
Vissza